MAKALE

Lamborghini Kuralları Yeniden Yazıyor

Lamborghini Kuralları Yeniden Yazıyor

Süper spor otomobillerin geleceği Lamborghini’nin vahşi hatlara sahip konsept otomobili Terzo Millenio ile baştan yazılıyor.

Teknoloji ve otomotivin liderleri güçlerini birleştirirse ne olur? Dünyanın önde gelen teknoloji enstitülerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve ürettiği spor otomobilleriyle başyapıtlar ortaya çıkaran Lamborghini, ismi ‘Üçüncü Milenyum’ anlamına gelen Terzo Millennio konsept modeliyle geleceği yeniden şekillendiriyor.

Vahşi hatlarıyla Lamborghini DNA’sını mükemmel şekilde yansıtan Terzo Millennio, elektrikli araçların performans sınırlarını en yükseğe taşıyor. Enerji depolaması ve yenilikçi materyalleriyle çığır açacak bu konsept otomobil, elektrikli süper spor otomobil kavramının potansiyelini bir kez daha düşünmemize sebep oluyor.

Tamamen elektrikli motorlara sahip olan aracın dört tekerine eşit şekilde dağıtılacak gücü, kinetik enerji geri kazanım teknolojisiyle zirveye çıkacak. Daha uzun pil ömrünü garantileyen bir başka özelliği ise, gövdesindeki panellerin de enerjinin geri kazanılmasına yardım etmesi olacak.

Terzo Millenio’nun geleceği şekillendiren diğer bir yeteneği de kendi kendini onarabilmesi olacak. Araç, MIT’in kimya mühendisleriyle yapılan ortak çalışmayla özel bir karbon fiber malzemeden üretildi. Bu madde sadece aracın hafifliğinin ve aerodinamik yapısının altını çizmiyor. Karbonfiber madde, araçta herhangi bir çatlak ya da hasar gerçekleştiğinde bunu kendi kendine tespit edecek ve iyileştirici bir kimyasal madde, özel mikro kanallar aracılığıyla o bölgeye taşınarak kendiliğinden yenilenme sağlanacak.

Mühendislik harikası bu otomobilin üretimine ne zaman başlanacağı kesin olarak açıklanmadı, ancak biz kendimizi bu geleceğe şimdiden hazır hissetmeye başladık bile…

 


Önerilen yazılar