Louis Vuitton’un Yeni Evi

Louis Vuitton Maison Seoul, çarpıcı mimarisiyle geçmişle gelecek arasında köprü kuran eşsiz bir deneyim vadediyor.

Ünlü modaevleri yalnızca tasarladıkları koleksiyonlarla değil, bazen de şehirlere armağan ettikleri mimari şaheserlerle gündeme geliyor. Bunun en son örneği ise Louis Vuitton’un Seoul’de yeniden açtığı amiral gemisi mağazasının göz kamaştıran mimari tasarımı oldu.

Daha önce aynı lokasyonda bulunan mağazasını güncelleyen Fransız modaevi bu projenin dış tasarımında Frank Gehry, iç dekorasyonunda ise Peter Marino ile çalıştı.

Güney Kore’nin başkentinin prestijli Gangnam bölgesinde yer alan mağaza, aynı zamanda Gehry’nin ülkeye armağan ettiği ilk mimari eser olma niteliğini de taşıyor.

Louis Vuitton’un yeni ‘Maison’u, aynı zamanda marka ile Kore kültürünün sağlam bağlarını da kutluyor. Çünkü mimar Gehry, binayı tasarlarken yine kendi tasarımı olan Paris’teki Fondation Louis Vuitton’un şeklinden ilham almanın yanı sıra, 18. yüzyılda inşa edilen tarihi yapı Hwaseong Kalesi’nden ve Kore’ye özgü yerel dans türü Dongnae Hakchum’un bembeyaz kostümlerinin hareketlerinden de esinlenmiş.

Çarpıcı bir görünüme sahip yapıda ağırlıklı olarak Gehry’nin imzası olan kıvrımlı camlar göze çarpıyor. Her bir cam paneli özel olarak şekilledirilerek metal kafeslere yerleştirilmiş. Binanın önü tamamen farklı şekillerle bir araya getirilmiş camlarla kaplı. Ayrıca binanın duvarları ile tabanı beyaz taştan inşa edildiğinden bir bulut gibi ağırlıksız görünümü vurgulanıyor.

25 yıl önce geldiğinde, Seul’un mimarisinden ve doğal manzaralarından çok etkilendiğini söyleyen Gehry, Louis Vuitton Maison Seoul’u Kore kültürüne ait geleneksel değerleri yansıtarak tasarlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu da ekliyor.

Mağazanın vitrini, gökkuşağı renklerinde kağıttan ağaçlarla süslenirken, beş kata yayılan mağazanın iç dekorasyonu da en az dışı kadar etkileyici. Bu kez tasarımın ardında mimar Peter Marino var. Dış mimarisinin dalgalı formlarının dinamizmini içeriye de yansıtmak üzere Marino, hayal gücünün sınırlarını genişletip birbiriyle kontrast yapan alanlar ortaya çıkarmış. 12 metre yüksekliğindeki giriş konukları görkemli bir biçimde karşılarken küçük, samimi salonlar, kişiye özel bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Amiral gemisi mağazanın giriş katında Louis Vuitton’un erkek koleksiyonları, aydınlık ve huzurlu bir alanda sergilerken birinci kattaki camdan yapılmış hol ise markanın kadın koleksiyonlarının evrenine açılıyor. İkinci ve üçüncü katta özel etkinlikler, akşam yemekleri gibi ayrıcalıklı anlar için kapalı teraslar yer alıyor. 30 Ekim’de özel bir defile ile açılan mağazanın üst katlarında da şu an için Giacometti çok özel bir heykel koleksiyonu sergileniyor.


Önerilen yazılar