Lüks Kamp Anlayışı: Glamping

Çadırda konaklama gibi kamp hayatının getirdiği bazı zorluklar sizi bunaltıyor; ancak bir yandan da doğanın kucağında bir tatili özlüyorsanız, kampçılığın lüks versiyonu sayılabilecek Glamping, tam da hayalini kurduğunuz tatil olabilir.

Kelime anlamı olarak ‘glamorous’ (büyüleyici) ve ‘camping’ (kamp yapmak) kelimelerinin birleştirilmesinden meydana gelen Glamping, tatil anlayışı olarak tarzı ve lüksü, doğal ve sade olanla birleştirmek anlamına geliyor. Beş yıldızlı otellerden sıkılan Avrupalı gezginlerin ortaya çıkarttıkları Glamping konseptinin geçerli olduğu yerlerde de trekking, balıkçılık ya da rafting gibi outdoor aktivitelerden yararlanabiliyor, fakat geceyi içinde gerçek bir yatağı ve banyosu olan, bir tasarımcı tarafından özel olarak tasarlanmış çadırınızda ya da ağaç evinizde geçiriyorsunuz. Nasıl, gerçekten de büyüleyici değil mi? Şimdi hem Türkiye’de hem de yurtdışında Glamping trendini uygulayan yerleri tanımaya ne dersiniz?

Club Amazon – Bördübet Datça

www.clubamazon.com.tr

Gökova’nın muazzam güzelliği ve doğal hayatın içinde kamping anlayışını konforlu hale getiren Club Amazon, Türkiye’de bu trendin öncüsü. Bir cangılın içinde seyahat severlere butik bir tatil fırsatı sunan Club Amazon’da konfordan fedakarlık etmeden Butik Van, Çingene Arabası, Taş Oda, Mini Bungalov, Teras Oda veya Küp Oda adı verilen orijinal odalarda konaklayabilir; dereden kano ile kürek çekerek plaja ulaşmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Avalon Steppes – Kayaköy Fethiye

www.avalonsteppes.com

Kayaköy’de yer alan Avalon Steppes de doğanın kalbinde eşsiz bir deneyim ve konfor vaat eden kamp alanıyla, Glamping trendinin Türkiye’deki öncülerinden. Osmanlı ve İngiliz tasarım anlayışı etrafında tasarlanan, geceleri yatarken yıldızları izleyebileceğiniz odalarda çift kişilik yatak, banyo, keyifli bir oturma köşesi, mini buzdolabı ve Wifi bağlantısı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz her şey düşünülmüş.

glamping_10

The Ultimate Travelling Camp – Hindistan

www.tutc.com

Hindistan’da lüks ve mobil kampçılık anlayışını savunan The Ultimate Travelling Camp oluşumu, dağlarda, çöllerde, ormanlarda ve henüz keşfedilmemiş sıradışı bölgelerde ülkenin egzotik yönlerini keşfedebileceğiniz macera dolu bir tatil vaat ediyor. Tercihinizi Hindistan’ın uzak köşelerinden biri olan Nagaland’daki muhteşem Hornbill Festivali’ni görecek şekilde yapabilir ya da gündoğumu dualarıyla ünlü Ladakh’taki Thiksey Manastırı’nda hep hatırlayacağınız farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Cloud Camp – Colorado / ABD

www.broadmoor.com/cloud-camp

Adı üstünde bulutların yanıbaşında kamp yapmaya ne dersiniz? Cheyenne Dağı’nın en tepesinde bulunan Cloud Camp’a dağın eteklerinde yer alan Broadmoor Otelin’den ancak 18 keskin virajı katır sırtında geçerek ulaşabiliyor; Batı Amerika’ya özgü ahşap ve taş evlerde konaklıyorsunuz. Burada muhteşem manzarasıyla Pikes Peak bölgesine karşı doğa yürüyüşleri yapabilir; eşsiz kuş çeşitlerini gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Norden Camp – Labrang / Tibet

www.nordentravel.com

8 ahşap kabinden birinde ya da göçebe kültüre özgü, Tibet sığırı yünlerinden yapılmış el yapımı çadırlarda konaklayabileceğiniz Norden Camp, Tibet Plato’sunda yerel dokunun sonuna kadar hissedildiği bir kamping alanı. Yatak örtülerinin Fransız moda evleri için de kumaş üreten Norlha adlı özel bir markaya ait olduğu Norden Camp’ta günlerinizi at ile gezinti yaparak ya da göçebe kabileleri ziyaret ederek doldurabilirsiniz.

glamping_23

Little Chem Chem – Burungi Gölü / Tanzanya

www.chemchemsafari.com/little-chem-chem

‘Slow safari’ (sakin safari) konsepti üzerine kurulu Little Chem Chem’in Tarangire Nehri ve Burunge Gölü’nün çevrelediği şık çadırlarında vahşi yaşamın izlerini yürüyerek, acele etmeden keşfetmenin hazzını yaşayabilirsiniz. Geceleri birbirlerine seslenen aslanların haykırışlarıyla uyanabilir; Brunge Gölü’ne su içmek için gelen filleri ve gölün karşısında avlanan çitaları izleyebilir; Afrika’nın rengarenk kuş çeşitliliğine şaşırabilirsiniz.


Önerilen yazılar