MAKALE

Lüks, Sadelik ve Yüksek Performans Bir Arada

Lüks, Sadelik ve Yüksek Performans Bir Arada

H. Moser’ın yeni spor saat modeli mükemmelliğin ayrıntılarda gizli olduğunu kanıtlıyor.

Ana akım saatçiliğin dış kulvarlarında gezen, bağımsız saat üreticisi İsviçreli lüks saat markası H. Moser & Cie. 2020 yılına hızlı ve yenilikçi bir giriş yaparak Streamliner Flyback Chronograph Automatic’i tasarladı.

Markanın köklü tarihindeki hem ilk otomatik kronografı hem de ilk entegre çelik bilezikli modeli olan bu spor saat aynı zamanda Moser’ın Agenhor kronografını ilk kez kullandığı model olarak da öne çıkıyor.

Saatin kasası ve ona entegre olan bileziği geometrik şekillerden çok daha organik bir formu yansıtır nitelikte. Bu da saatin genel tasarımına gözü okşayan bir akışkanlık katmış. Gereksiz fazlalık yaratan detaylardan uzan duran tasarım böylelike sadece zarif ve minimal bir estetiğe sahip olmuş. Saatin 42.3mm’lik kasası içindeki ince detayların daha geniş bir alana yayılmasına olanak vererek saatin görünümünü daha da sadeleştirmiş. Paslanmaz çelik kasa ve bileziğin özenli bitişi ise saate yarı mat yarı parlak bir renk katmış.

Saatin degrade füme renkli kadranı da kasası ve bileziğinin rengiyle mükemmel uyum sağlıyor. Saatin kollarının tasarımı ve karanlıkta parlayan bir materyalden üretilmiş olmaları da Streamliner Flyback Chronograph Automatic’e vintage bir dokunuş ekliyor.

Saatin Aghenor tarafından dizayn edilen kronograf mekanizması ise adeta bir yarış otomobilinin kontağını açıp gaz pedalına basmışsınız gibi bir ivme ile ilerliyor. Saniye kolu bulunmayan saat bu nedenle kronograf çalışmazken durmuş gibi görünse de, merkeze monte edilmiş ve füme renkli kadranına kontrast yapan parlak kırmızı kronograf kolu bir kez harekete geçtiğinde heyecan verici bir ivme kazanıyor. Yarış sporlarına göz kırpan bir diğer tasarım detayı da kadrandaki dış halkanın kareli finiş bayraklarını andıran görüntüsü.

Sadeec 100 adet üretilecek bu özel saat 39.900 USD’lik bir fiyat etiketine sahip olacak.


Önerilen yazılar