Mavi Bir Düş: Fethiye

Akdeniz’in mavi büyüsünü doyasıya yaşamak için seyahat planlarınıza Fethiye’yi mutlaka ekleyin.  

Bodrum, Çeşme, Ayvalık bir yere kadar… Bu ülkede keşfedilecek o kadar çok güzellik var ki! Eğer siz de bu seçeneklerden farklı bir destinasyon arıyorsanız buyrun Fethiye’ye…  

Eşsiz denizi, olağanüstü doğal güzellikleri, derin ve çok önemli tarihi ile Fethiye bu yaz sizi davet ediyor. Gerek bütçeye uygun otel seçenekleri gerekse Dünya mutfağına olan hakimiyeti ile Fethiye gezi rehberi huzurlarınızda! 

Fethiye’ye uçak ile gelmek isteyenler için en yakın havaalanı Dalaman’da yer alıyor. Dalaman Havalimanı’ndan yapacağınız ve 70 km süren araç yolculuğu ile soluğu Fethiye’de alıyorsunuz. Eğer İzmir ya da Antalya tarafından gelecek olursanız minimum 4 saatlik kara yolculuğu ile Fethiye’ye varıyorsunuz. 

M.Ö. 5. yüzyılda Likya ve Karya uygarlıklarının burada kurulduğu düşünülüyor. Antik çağlardaki ismi ise Telmessos’muş. Bu isim tabii ki mitolojik. Güneş Tanrısı Apollon, Finike Kralı’nın küçük kızına aşık oluyor. Köpek kılığına girip kıza kendini sevdiriyor. Sonra ise genç bir delikanlı kimliğine bürünüp kızla evleniyor. Evlilik sonrası ilk doğan bebeklerine Telmessos adını koyuyorlar. Uzun bir süre Rodos Şövalyeleri’nin koruduğu Fethiye, 1424 yılında Osmanlı Devleti topraklarına katılıyor. O dönem Meğri adında olan Fethiye bu son adını 1914 yılında uçağı düşen ilk hava şehidimiz Fethi Bey’den alıyor. 

Fethiye gezinizde görmeniz gereken 10 önemli durağı sizin için sıraladım. 

Ölüdeniz 

Fethiye denilince belki de ilk akla gelen yer. Hem yerli hem de yabancı yüzbinlerce kişi her yıl soluğu burada alıyor. Fethiye’ye dair en güzel fotoğraflarda burda çekiliyor, bilgilerinize. Buranın İngilizce adı Blue Lagoon. Fethiye’ye 12 km uzaklıktaki bu cennet akıl almaz bir güzellikte. 

Burada hiç akıntı ve dalga yok. Deniz dibindeki kaynaklar sayesinde su daima pırıl pırıl berrak. Eğer buraya geldiyseniz Babadağ’da Yamaç Paraşütü yapmaya yeltenin derim. Sadece bir öneri tabii…  

Kelebekler Vadisi 

Burası saklı bir cennet. Kelebekler Vadisi’ne Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile ulaşıyorsunuz. Bu vadide 80’den farklı kelebek türü varmış. 1995 yılından beri sit alanı olan Kelebekler Vadisi mutlaka gitmeniz gereken bir yer. Buraya gidecek olursanız yüksekliği 400 metreyi bulan kanyonlar arasında yürüyüş yapmalısınız. Ayrıca burada harika trekking noktaları da mevcut. Burası ile ilgili bir diğer önerim ise ağaç ev otellerinde mutlaka bir gece konaklamanız olacaktır. 

Saklıkent Kanyonu 

Fethiye oldukça sıcak bir iklime sahip. Bu sizi bunaltır, biraz serinlemeye ihtiyaç duyarsanız buz gibi suyu ile adeta bir doğa harikası olan Saklıkent Kanyonu sizi bekliyor olacak. Araba ya da dolmuşla buraya varabiliyorsunuz. Milli Park’a giriş yaptıktan sonra Karaçay’ın oluşturduğu kayalar arasında derin ve gürül gürül akan su yanında yürüyüş yapmak eşsiz bir deneyim olacak. Buna emin olun. Instagram için en hoş kareleri burada yakalayacağınız aşikar. Kanyonun sonundaki tatlı küçük kafelerde mola vermeyi ihmal etmeyin derim. 

Oniki Adalar Turu 

Fethiye demek tekne turu demek. Burada gezeceğiniz efsane koylar ve adalar var. Sabah saat 10:00’da Fethiye Marina’da olursanız çeşitli seçeneklerdeki tekne turları sizi bekliyor olacak. Günübirlik öğle yemeği dahil turlardan birisine katılıp 12 Adalar’ı görmüş olursunuz. 

Katılacağınız bu tekne gezisi Kızılada, Delikli Adalar, Yassıca Adalar, Tersane Adası, Domuz Adası’na uğrar Kleopatra Hamamı’nda mola verir, Bedri Rahmi Koyu, Göbün Koyu’nu ziyaret eder ve Şövalye adası ile günü tamamlarsınız. 

Burada size özel bir önerim de olacak. Eğer arkadaş grubunuz ya da aileniz ile bu turları yapmak isterseniz ve daha geniş bir zamanınız varsa Easy Yachting ile tanışmalısınız. Sevdiklerinizle birlikte yapacağınız mini tatillerinizde kendileri ile mutlaka irtibatta olmanızı öneriyorum. Instagram adresleri @easyyachtingturkey. Ayrıca benim selamımı iletmeyi de unutmayın. Çok ayrıcalıklı ve Avrupa standartlarına sahip bir işletme. 

Kayaköy 

M.Ö. 3 binlere kadar uzanan tarihi ile Fethiye’nin büyüleyici hayalet şehri Kayaköy, taştan inşa edilmiş bir şehir ve Fethiye’ye sadece 8 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yürüyüş ve tarih meraklılarını da bekliyor. Burası adeta Mardin’in boş hali. En yüksek tepede yer alan eski kiliseyi de görün isterim. Kaleköy iniş yolu üzerindeki Kalepark görmeniz gereken bir başka durak. Burada tüm Fethiye ayaklarınızın altında olacak. 

Diğer Tekne Turları 

Eğer 12 Adaların güzelliğine doyamadıysanız tekne turlarına bakmaya devam edin derim. Günübirlik tekne turlarının diğer önemli duraklarından olan Akvaryum Koyu, St. Nikolas Adası, Deve Plajı Turu ve Soğuk Su Koyu gerçekten görülmeye değer. Tadını çıkarın. 

Çalış Plajı 

Kalabalık ve popüler bir plaj burası. Fethiye gezinizde mutlaka bir gün bu plajda denize girin derim. Karadan rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir doğa harikası daha. 

Fethiye Alışverişi ve Paspatur Çarşısı 

Paspatur Çarşısı marina ile Çarşı Caddesi arası yer alıyor. Burası gece hayatının da merkezi. Paspatur eski kent anlamına geliyor. Fethiye’nin en eski yerleşim yeri olarak biliniyor. Burada halı, deri ve kuyumcu mağazaları ziyadesiyle mevcut. Sevdikleriniz için hediyelikler alacağınız o yer tam da burası. Gece hayatı ve canlı müzik yapan barlar Paspatur’un etrafına konumlanmış. Turistler son yıllarda Hisarönü’nü tercih ediyorlar. 

Göcek Marina 

Madem buraya kadar geldiniz Göcek Marina’yı da görün elbet. Göcek yemyeşil koyları, masmavi ve tertemiz denizi ile başka bir yazının konusu. Bu yaz mutlaka yazacağım. 

Letoon Antik Kenti 

Tarih meraklıları için altın öneri. Letoon Antik Kenti, Kumluova beldesi sınırlarında yer alıyor. Tanrıların Tanrısı Zeus’tan hamile kalan Leto adına yaptırılan bir kent burası. Tarihi M.Ö. 7. yüzyıla dayanıyor. Dinsel ve politik açıdan kritik bir öneme sahip. Burası 4 mevsim yoğun yerli ve yabancı ziyaretçi alıyor. 

Gördüğünüz gibi Fethiye yaz yaz bitmiyor. Böyle eşsiz bir coğrafya ve tarih nasıl bir yazıya sığdırılabilir bilemedim. Biraz da zorlandım doğrusu. Bu yaz mutlaka bir Fethiye planı yapın derim. Özellikle daha önce hiç gitmediyseniz kayıp yıllarınıza üzüleceksiniz. 

Haftaya görüşürüz, sevgiler! 

Yazar: Doğuş Bengi  

IG: @dogusbengi 


Önerilen yazılar