Mercedes’in Eşsiz Dönüşümü

Virgil Abloh’nun yaratıcı dokunuşu, Mercedes-Benz G-Class’a daha önce görülmemiş bir imaj kazandırdı.

Otomobil dünyasına sıra dışı işbirliklerinden biri geçtiğimiz hafta tanıtıldı. Off-White’ın kurucusu ve Louis Vuitton’un erkek koleksiyonlarının artistik direktörü Virgil Abloh, yaratıcı dokunuşunu çok özel bir proje kapsamında Mercedes-Benz G-Class’ın üzerinde kullandı.

Abloh’ya göre Geländewagen Projesi’ndeki hedefi, genç sanatçı, mühendis ve tasarımcılara sınırların dışına çıkmak üzere ilham vermek.

Bu konsept otomobil projesi, geçmişi 1970’lere uzanan dört çekerli, ikonik lüks SUV’u bir yarış arabası olarak yeniden yaratıyor. Mercedes-Benz’in tasarım ekibinin lideri Gorden Wagener ile birlikte çalışan Abloh, G-Class’ın tanıdık köşeli formunu korusa da, gövdeyi daha alçak ve daha geniş bir hale getirerek ona daha sportif bir görünüş kazandırdı.

Wagener, Geländewagen Projesi’nin lüksün geleceğe yönelik yorumunu sergileyen, olağan dışılığa ve güzelliğe olan tutkuyu temsil eden eşsiz bir sanat eseri olmasını hedeflemiş. Sonuçta ortaya çıkan araç, bir markanın ikonik bir modelinin tanıdık hatlarıyla gerçekliği kucaklarken her bir detayındaki özellikleriyle geleceğe de hazır bir birleşim olmuş.

Dışının beyaz rengi monolitik gövde yapısını vurgularken dış dikiz aynalarının, tamponun ve sinyal lambalarının bulunmamasıyla geleceğe göz kırpan estetiği desteklenmiş.

İç kısımda da bu estetiğin devam ettiğini görebiliyoruz. Kontrol paneli, analog kilometre saati ve yakıt göstergesi ile tamamlanmış. Bebek mavisi renge boyanmış koruyucu iskelet ve canlı kırmızı detaylar da otomobilin yarışçı ruhunu vurgulayan diğer detaylar. F1 otomobillerinden esinlenen direksiyon simidi ile spor koltuklar da bu karakteri destekliyor.

Geländewagen Projesi uluslararası yaratıcı toplulukları destekleyen bir yardım kuruluşuna bağış toplamak amacıyla bir açık artırma ile satışa sunulacak.


Önerilen yazılar