Mis Kokulu Mucize Yağ

Saçınız için kullanabileceğiniz en faydalı doğal ürünlerden olan Hindistan cevizi yağı ile evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz maske tarifleri.

Saçlarımızın ister soğuk kış günlerinde, ister sıcak yaz günlerinde olsun, her zaman bakıma ihtiyacı oluyor. Ancak her zaman profesyonel bir saç bakım uzmanına bakım yaptırabileceğimiz fırsatımız olmayabiliyor. İşte burada mucizevi bir ürün devreye giriyor: Hindistan cevizi yağı.

Artık kolaylıkla bulunabilen bir ürün olan bu yağ, çok ince bir yapıya sahip olduğu için saç köklerini yağlama görevini görerek saçın uzamasını sağlıyor. Ayrıca içerdiği yağ asitleri saçın kuru yerlerine nüfuz ederek oraların nem kazanmasına yardımcı oluyor. Saçın hem daha sağlıklı, hem daha kalın hem de daha uzun olmasını desteklediği gibi, saç derisini de besliyor. Hindistan cevizi yağının diğer faydaları arasında kırık saç uçlarını pürüzsüzleştirmesi ve nemli havalarda elektriklenmeyi önlemesini sayabiliriz.

Üstelik Hindistan cevizi yağının bu mucize etkilerini deneyimlemek için çok karmaşık yöntemlere ya da çok uzun sürelere gerek yok. 30 dakikalık bir bakım bile saçınızın nem dengesini düzenleyebiliyor.

İşte Hindistan cevizi yağını evde saçınıza kolaylıkla uygulayabileceğiniz üç farklı yöntem.

Kuru Saçlar İçin Maske

2 yemek kaşığı saf sızma Hindistan cevizi yağı

1 yemek kaşığı bal

1 yumurta

Önce Hindistan cevizi yağını ocakta ya da mikrodalgada sıvı hale getirin. Ayrı bir kapta yumurtayı çırpın, ardından yumurta ile ısıttığınız yağı karıştırın. Balı ekleyin ve karışım kıvam alıncaya dek karıştırmaya devam edin.

Nemli saçınızı bölüm bölüm ayırın ve maskeyi her bölümün kökünden ucuna dek nazikçe uygulayın. Her bölümün eşit şekilde kaplandığından emin olun. Saçınızı bir havluyla sarıp 30 dakika bekleyin ve ardından yıkayın. Maskeden tamamen arınmak için iki ya da üç kez yıkamanız gerekebilir.

Cansız Saçlar İçin Maske

2 yemek kaşığı saf sızma Hindistan cevizi yağı

1 yemek kaşığı elma sirkesi

Hindistan cevizi yağını tamamen eriyene dek ısıtın. Ardından bir kapta sirke ile iyice karıştırın. Saçınıza yine aynı yöntemle uygulayın. 15 ila 20 dakika bekletip yıkayın.

Hasarlı Saçlar İçin Maske

Eğer saçlarınız hasar gördüyse sadece Hindistan cevizi yağını doğrudan uygulayabilirsiniz. Yatmadan önce iki kaşık saf sızma yağı sıvı hale getirip ister nemli ister kuru saçınıza uygulayın, ardından saçınızı bir havluya sarıp yatın. En az yedi saat kalan maskeyi sabah saçınızı yıkayarak durulayabilirsiniz.

Ayrıca, Hindistan cevizi yağını, havuza ya da plaja giderken de tek başına saç uçlarına uygulayabilirsiniz. Böylece saçınızı sudaki klordan ve tuzdan koruyabilirsiniz.


Önerilen yazılar