MAKALE

Londra yı Sarsan Türk Modacı: Zeynep Kartal

Londra yı Sarsan Türk Modacı: Zeynep Kartal

Tasarımcı Zeynep Kartal’ın adını henüz duymamış olabilirsiniz! Oysa Cheryl Cole, Lady Gaga, Michelle Keegan gibi ünlüleri giydiren bir isimden bahsediyoruz . Ve karşınızda ünlülerin yeni moda tasarımcısı Zeynep Kartal…

İngiltere’de yaşayan başarılı modacı Zeynep Kartal, geçtiğimiz yaz sonu Londra, Paris ve New York moda haftalarında, 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu tanıttı ve “Lou Royal” adlı koleksiyon uluslararası medya ve moda dünyasından tam not aldı. 41 yaşındaki Zeynep Kartal, bundan üç yıl önce New York Moda Haftası’nda ilk koleksiyonunu sunmuştu. 26 parçalık koleksiyonu çok tutulmuş ve Kartal, çok kısa sürede en iyi tasarımcılar arasında yerini almıştı. Şimdi Beverly Hills, ajanslar ve ‘celebrity’ler onunla çalışmak için sıraya giriyor. Kartal’ın koleksiyonlarına bakılırsa, kırmızı halıda neden bu kadar başarılı olduğunu anlamak hiç de zor değil!

Zeynep Kartal

Ünlülerin Yeni Tasarımcısı Zeynep Kartal…

Kartal, ilk büyük başarısını şu sözlerle ifade ediyor: “Vogue Fashion Night Out’a ilk davet edildiğimde, oldukça gergindim. Ancak seyirciler ve medya koleksiyonuma bayıldı, bu da tabii kendime olan inancımın ve motivasyonumun artmasını sağladı. Ertesi gün koleksiyonum tüm medyada övgüler aldı. Kasım 2013’de tüm moda blogları ve moda dergileri bana yer vermeye başladı.”

Kartal’ın tasarımlarını beğenen isimlerden Lady Gaga’nın ilk tercihi, modacının tasarladığı ve geçen yılki koleksiyonda bulunan siyah dantelli bir elbiseydi. Günümüzde Cheryl Cole, Tess Daly, Rebecca Adlington, Amanda Holden, Michelle Keegan, Pixie LottMarina and The Diamonds, Rochelle Humes, Whitney Port ve Coleen Rooney modacının devamlı müşterisi olan isimler arasında. Cannes Film Festivali’nde Emma Miller’ın kıyafetini tasarlayan Zeynep Kartal, koleksiyonlarında ağırlıkla ipek, krep, dantel ve deri gibi sentetik içermeyen doğal kumaşlar kullanıyor. Tasarımlarında zarif ve feminen çizgileri ile dikkat çeken Kartal, “Benim amacım, giysilerimi taşıyan kadınların kendilerini son derece güvenli, stil sahibi ve sofistike hissetmeleri. Giysilerim kadın vücudunda etkileyici ve erotik bir çağrışım yapmalı…” diyor.

Zeynep Kartal’ın Modacılıkta İlk Durağı

Zeynep Kartal’ın tasarımcılık merakı çok genç yaşlarda başlamış. 10 yaşında, doğduğu ve büyüdüğü şehir Bursa’da terzilik kursuna başlamış. Üniversitede moda tasarımcılığı okuduktan sonra, 20 yıl boyunca Türkiye’de tekstil alanında farklı pozisyonlarda çalışmış. Kartal 10 yıl önce eşinin işleri dolayısıyla Manchester’a taşınmış. İngiltere’ye gittiğinde çok az İngilizce’si varmış ve İngilizce’sini ilerletmek için Manchester City Koleji’nde iki yıl moda tasarımı okumaya karar vermiş. Kartal, kolej günlerinden çok keyif aldığını, tecrübe ve yeteneğinden dolayı sınıf arkadaşlarının sıkça ondan yardım istediğini belirtiyor. Mezun olduktan sonra, Manchester City Koleji’nde öğretmenlik yapması için teklif almış ama teklifi kabul etmemiş. İki yıla yakın bir süre yerel bir modacının yanında çalışan Kartal, daha sonra eşinin de cesaretlendirmesi ile kendi koleksiyonunu hazırlamaya karar vermiş.

Zeynep Kartal’ın İlk Türkiye Defilesi

Zeynep Kartal’ın 2015’in nisan ayında Türkiye’de gerçekleşen ilk defilesi “Anadolu Selçukluları” temalıydı ve geliri bakıma muhtaç çocuklara bağışlandı. Koleksiyonun defilesi, eylül ayında Londra, Paris ve New York moda haftalarında tekrarlandı. Türkiye’nin moda konusunda yeterince tanınmadığını düşünen Kartal, “Ben 10 yıl önce Türkiye’de çalışırken, Türkiye fasoncu bir ülkeydi, uluslararası büyük markalara fason işler yapıyordu. Ama şimdi Türkiye kaliteli markaları ve çok iyi tasarımcıları olan bir ülke, ancak tanıtıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.” diyor. Zeynep Kartal’ın en büyük hayali ise defileleriyle Türkiye’yi ve Türk kültürünü dünyaya tanıtmak! Zeynep Kartal, atölyesinde tuvaletlerin ve kıyafetlerin yanı sıra kişiye özel gelinlik tasarımları da yapıyor. Ayrıca, Little Ladies adlı markasıyla kız çocukları için de koleksiyonlar hazırlıyor.

2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Zeynep Kartal ın “Rue Royal” adlı yeni koleksiyonu, geçtiğimiz eylül ayında Londra, Covent Garden’daki Free Masons Hall de tanıtıldı. Kartal’ın koleksiyonu, moda eleştirmenleri ve moda severler tarafından çok beğenildi. 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda Kartal, minimalizmi esas alarak düz ve sade çizgilere yer verdi ve hiçbir aksesuar kullanmadı. Elbiseler ve tulumlarda derin V dekoltesi, straplez ve derin yırtmaçlar dikkat çekerken geniş omuz degaje ve smokin yakalar, volanlı ve kalem mini etekler koleksiyonda yerini aldı. Kaliteli ipek, saten, jorjet, dantel ve nakışlı kumaşlara; ağırlıklı olarak bej, beyaz, siyah, gece mavisi ve kırmızının tonlarına yer verildi.

Kartal, 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda ünlü Fransız ressam James Tissot’un bir tablosundan esinlendi. Zeynep Kartal tablodan nasıl etkilendiğini ise şu sözlerle açıklıyor: “Bazen ilham gelmesi aylar alıyor, bazen de bir şey görüyorsunuz, anında yaratıcılığınız ortaya çıkıyor. Türk Hava Yolları lounge’ında otururken bir an duvarda Tissot’un tablosunu gördüm ve çok etkilendim.” Koleksiyonun çıkış noktasının, ressam James Tissot un 1868 yılında yapmış olduğu “Rue Royal” adlı tablosu olduğunu söyleyen modacı, “Koleksiyonumu, güçlü bir moda ve tarz anlayışına sahip aristokrat bir erkek grubunun resmedildiği “Rue Royal” adlı tablodan ilham alarak oluşturdum. Resimdeki erkek egemenliğini eleyerek, günümüzün güçlü, ilham verici, bağımsız kent kadınlarının varlığını kutluyorum. Amacım kadınları kendi tarzlarını bulmaları için cesaretlendirmek ve görünüşleri konusunda onlara özgüven vermek…”

 

Zeynep Kartal

Pınar Efe