Modada Kuralları Yıkan Türk

Gotikle punk’ı, okült simgelerle Viktorya dönemini podyumda birleştirerek olay yaratan Dilara Fındıkoğlu’yla hala tanışmadıysanız, şimdi tam zamanı!

Londra Moda Haftası kapsamında, Katolik bir kilisede düzenlediği son defilesinde, podyumda oryantal melodiler ve 80’lerin metal müziği eşliğinde yürüttüğü fantastik karakterlerle çok konuşulan bir modacı Dilara Fındıkoğlu. Türkiye’de doğup büyüdü, bir süre moda editörü asistanlığı yaptı, ardından da moda dünyasının sayılı okullarından Londra’daki Central St. Martins’te eğitim aldı. Fındıkoğlu’nun ismini duyurması da okulu sayesinde oldu, ancak tahmin ettiğinizden çok farklı bir şekilde… Mezuniyet defilesine katılacak öğrenciler arasına seçilmeyince, kendisi gibi seçilmemiş diğer öğrencilerin katıldığı bir gerilla defile düzenleyerek kuralları yıktı.

Tarihi referanslarla bezeli tasarımları, toplumsal roller ve alışıldık algılarla oynayarak görende hem rahatsız edici hem de cezbedici bir his bırakıyor. Madonna, Bella Hadid, Rihanna gibi starların da gözdesi olan Dilara Fındıkoğlu’nun ilham perileri ise Marlene Dietrich, Kraliçe I Elizabeth, Yunan savaş tanrıçası Athena gibi güçlü kadın figürler.

Son defilesinde, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunu podyuma dövme sanatçıları, drag queen’ler, rap müzisyenleri, Instagram ünlüleri gibi sıradışı modelleri çıkararak tanıttı.

Makyaj ve saç stilleri de bu ilginç model seçkisini yansıtacak şekilde dikkat çekiciydi. Tasarımlarındaki romantik dokunuşlu gotik hava ve asi punk ruhunun ortaya çıkardığı karışımsa, güzellik ve moda kavramlarını adeta baştan yazdı.

İşte Dilara Fındıkoğlu’nun farklı koleksiyonlarından seçtiğimiz, modacının hayal dünyasını yansıtan ve her biri ayrı bir hikaye anlatan tasarımları.


Önerilen yazılar