Modada Matrix Fırtınası

90’ların efsanesi Matrix’in beyaz perdeye geri döneceği açıklandı, oysa filmin ikonik stilleri moda dünyasına geri dönüşünü çoktan yaptı bile!

Yere kadar uzanan deri pardesüler, incecik güneş gözlükleri, baştan aşağı siyah, streç PVC tulumlar, kaba görünümlü postallar… Matrix dendiğinde filmin karakterlerinin bu karizmatik ve benzersiz stilleri doğrudan gözünüzün önüne geliyor değil mi? Bir süredir moda dünyasından yükselen ayak sesleri artık bu stili görmek için filmi izlemeye gerek kalmayacağını belli ederken, tam da bu sırada serinin dördüncü filminin çekileceği açıklandı. Artık rahatlıkla şunu söyleyebiliriz; hazır sonbahar da yaklaşıyorken gardrobunuza Matrix karizmasını dahil etmenin tam zamanı!

Matrix’in ikonik kostümlerinin tasarımcısı Kym Barrett, Glamour dergisiyle yaptığı röportajda, bu tasarımlarının bu kadar büyük bir etki yaratacağını hiç tahmin etmediğini söylüyor. Ancak Matrix’in yeniden trendy olmasını “Matrix’teki en güçlü karakterlerin hepsi kadındı, hepsinin yapacak işleri vardı ve hem bu işleri yapabilecekleri hem de iyi görünecekleri giysilere ihtiyaç duyuyorlardı. Bugün de moda dünyasında aynı faydacı yaklaşımı görmeye başladık,” şeklinde açıklıyor.

Matrix akımı, Bella Hadid’den Kim Kardashian ve Rihanna’ya kadar birçok yıldız ismi ve aynı zamanda sokak modasını etkisi altına almanın yanı sıra Prada, Balenciaga, Balmain ve Alexander McQueen gibi ünlü modacıların podyumlarında da hakimiyet kurdu.

Evet, son zamanlarda 90’lar trendlerinin geri dönmesine alışkınız, ama Matrix’in fütüristik kostümlerinin yeniden gündeme gelmesinin ardında yatan sebep belki de, internet, sosyal medya, yapay zeka, robotlar, yüz tanıma gibi teknolojilerle dolup taşan bugünün dünyasının birçok açıdan Matrix’in sanal gerçekliğine benzemesidir.


Önerilen yazılar