Modanın Asi İkonu

Kate Moss’un kamera karşısına geçtiği unutulmaz reklamlar 90’lardan bugüne modaya yön vermeye devam ediyor.

30 yıldan fazladır asi ve asil görüntüsünden ödün vermeyen Kate Moss, moda dünyasındaki derin hakimiyetini sürdürüyor. Kate Moss, 1993’te sadece 15 yaşındayken JFK Havalimanı’nda keşfedilmesinin ardından, önce o dönemin uzun boylu ve yuvarlak hatlı süper model anlayışını yıktı; sonra Gucci, Dolce & Gabbana, Calvin Klein, Burberry, Chanel gibi birçok markanın reklam yüzü oldu ve sayısız dergi kapağında yer aldı.

Kate Moss’un en yeni fotoğrafları geçtiğimiz hafta Alexander McQueen’in Sonbahar Kış 2019 koleksiyonunun reklam kampanyasında karşımıza çıkınca biz de süper modelin yer aldığı en ikonik, en kışkırtıcı ve en aykırı reklamları şöyle bir hatırlamak istedik.

Kate Moss dendiğinde akla ilk gelen görüntülerden biri kuşkusuz, o zamanlar moda dünyasına henüz yeni adım atmış olan modelin Calvin Klein’a verdiği pozlar.90’ların başında, Mark Wahlberg ile birlikte yer aldığı siyah beyaz fotoğraflar Moss’un zayıf görüntüsünden dolayı tepki de toplamıştı. Sonrasında ise ‘sıfır beden’ moda dünyasında trend oldu. Buna Kate Moss etkisi diyebiliriz! Bu ikonik pozların ardından Kate Moss birçok farklı reklam kampanyasında da Calvin Klein için poz verdi.

İngiltere’nin klasikleşmiş markası Burberry, Kate Moss’la 90’ların sonu 2000’lerin başında çalışmaya başlayarak kendi imajını yeniden yarattı demek yanlış olmaz. Moss, Burberry’nin birçok kampanyasında yer aldı, hatta geçtiğimiz sene Vivienne Westwood’un marka için yarattığı koleksiyonun da yüzü oldu.

Kate Moss 2004’te Chanel’in Kreatif Direktörü Karl Lagerfeld’in objektifinin karşısına geçti. Marka ile yaptığı iş birlikleri arasından özellikle Coco Mademoiselle parfümünün kışkırtıcı fotoğrafları, hafızalarda unutulmaz bir iz bıraktı.

Aynı dönemde Kate Moss, bir başka moda devi, Dior’un ‘Addict’ adlı ruj serisinin reklam fotoğraflarında da yer aldı.

Roberto Cavalli de Kate Moss’un etki alanına giren markalardan oldu ve modelle hem 2006 hem 2007’de üst üste iki sene çalıştı.

Seksi iç çamaşırı dendiğinde akla ilk gelen marka Agent Provocateur, 2007’deki reklamlarında Kate Moss’a yer verdi. Ortaya çıkan kareler bu birliktelikten doğan karşı konulmaz cazibeyi hiçbir söze gerek bırakmadan açıklıyor.

Versace, 2009’da, hayatındaki skandalları geride bırakmış ve yeniden moda dünyasını sarsmaya hazır olan Kate Moss’la çalıştı. Modelin altın renkli saçı ve elbisesi ile bronz teni bu ikonik fotoğrafı yarattı.

Balenciaga 2015’te Kate Moss ile Lara Stone’un bir araya geldiği, seksi fotoğrafları 2015 sonbahar kampanyasında kullandı.

Tüm zamanların en seksi parfümlerinde YSL Opium’un reklamında ilk kez 1994’te ardından 2003’te boy gösteren Kate Moss, 2010’ların ikinci yarısında da Saint Laurent giyim koleksiyonlarının reklamlarında yer aldı.

Bu yıl Alexander McQueen dışında Giorgio Armani ile de çalışan Kate Moss, kahküllü saçlarıyla kendisine olgun bir hava katsa da asi ve asil aurasından hiçbir şey kaybetmediğini de bir kez daha gözler önüne serdi.

 


Önerilen yazılar