Modanın En Sinefil Hali

Alessandro Michele, Gucci Exquisite adlı kampanyası ile efsanevi yönetmen Kubrick’in kadrajlarını yeniden canlandırıyor.

Stanley Kubrick’in çektiği filmlerin bu denli ikonik olmasının bir sebebi de yönetmenin ustalıkla yaratılmış sahneleri, özenle tasarlanmış setleri ve kostümleri. Gucci’nin kreatif direktörü Alessandro Michele de Kubrick’in büyük bir hayranı ve onu “sinemanın en parlak maestrolarından” olarak tanımlıyor.

Michele, markanın Sonbahar Kış 2022 koleksiyonunun reklam kampanyası için cesur bir hamleyle Kubrick’in filmlerinden en çarpıcı sahneleri Gucci kıyafetlerle donatmış. Otomatik Portakal, The Shining, 2001: Bir Uzay Macerası, Gözleri Tamamen Kapalı gibi filmlerden kadrajlar, bu reklam kampanyasında karşımıza çıkıyor. Kadrajlar filmlerin orjinaline sadık kalıyor ancak biraz önce de bahsettiğimiz gibi, Michele sahnelere kendi dokunuşunu ekleyerek Gucci imzalı giysiler giymiş modelleri yerleştirmiş.

Örneğin 2001: Bir Uzay Macerası’nın Gucci versiyonunda yumuşak tül fırfırlara sahip bir geceelbisesi, distopik uzayda belirmiş. Barry Lyndon adlı filmden alınan sahnede ise Gucci ile Adidas’ın en son işbirliğinden ortaya çıkan bir elbiseyi Viktorya döneminde görebiliyoruz. Michele kampanyadaki amacının zaten tarihi planları, referans ve deneyimleri birbirine karıştırmak olduğunu söylüyor; tıpkı Kubrick’in “janrlar arası” bir yönetmen olduğu gibi. Michele ayrıca Exquisite kampanyasının çekimleri için Kubrick’le defalarca çalışmış ödüllü kostüm tasarımcısı Milena Canonero’dan da destek almış.


Önerilen yazılar