MAKALE

Mona Lisa İle Yakından Tanışın

Mona Lisa İle Yakından Tanışın

Sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde Mona Lisa’nın tüm sırlarını çözebilirsiniz.

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi Louvre, Ekim ayında çok büyük bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Tüm zamanların en önemli sanatçılarından olan ve aynı zamanda bilim, mühendislik ve mimari alanlarında da çalışan gerçek Rönesans insanı Leonardo da Vinci’nin ölümünün 500. yılını anmak için da Vinci’nin sanat hayatının çığır açan bir retrospektifi hazırlanıyor.

24 Ekim’de açılacak sergide ayrıca, HTC VIVE Arts iş birliğiyle müzenin ilk sanal gerçeklik (VR) deneyimi sunulacak. Louvre Müzesinin küratoryal ekibiyle sıkı bir iş birliği içinde ortaya çıkarılan bu yaratıcı sanal gerçeklik deneyimi, Mona Lisa: Camın Ötesi, izleyicilerin Mona Lisa’ya yepyeni bir gözle bakmasını sağlayacak.

Sanal gerçeklik deneyiminde ziyaretçiler resimle sanal alanda etkileşim kuracak, hatta dünyanın en ünlü resminin içine girme şansını yakalayacak, böylece bu etkileyici portreye tamamen yepyeni, dönüştürücü bir biçimde erişebilecek. Çıplak gözle göremeyecekleri gizli ayrıntıları keşfedecek izleyiciler, nesiller boyunca merak ve hayranlık uyandıran resme daha yakından bakabilecek. Sanal gerçeklik deneyimi sanatçının başyapıtını yaratırken kullandığı teknikleri ortaya seren yeni bilimsel araştırmaların yanı sıra modelin kimliği hakkında daha fazla bilgiyi de sunacak.

Üstelik bu deneyimi yaşamak sadece Louvre müzesine gidip sergiyi ziyaret edenlerin elde edebileceği bir şans olmayacak. Sanal gerçeklik deneyiminin ev sürümüne birçok çevrimiçi VR platformunun yanı sıra HTC’nin dijital abonelik hizmeti olan VIVEPORT’tan da erişilebilecek. Böylece dünyanın dört bir yanındaki izleyiciler de Mona Lisa: Camın Ötesi’nin sunduğu eşsiz deneyimi yaşayabilecek.

Louvre Müzesi Mediasyon ve Kültürel Programlama Direktörü Dominique de Font-Réaulx, gerçekleştirecekleri bu ilk için “Ziyaretçiler sıra dışı başyapıtı üç boyutlu olarak keşfetme imkanı bulacak. Bu iş birliği sayesinde 500 yılı aşkın süredir kendisine eşlik eden mitlerin ve efsanelerin ötesinde gerçek Mona Lisa’yla tanışıp onun hakkında daha fazla bilgi edinebilecekler,” yorumunu yaptı. HTC VIVE Arts Direktörü Victoria Chang ise “Bu yeni deneyim sayesinde ziyaretçiler Mona Lisa’ya sanal alanda erişerek eseri tüm ayrıntılarıyla görüntüleyebilecek. Sergiyi bizzat ziyaret edemeyenlerin ev sürümümüz sayesinde Leonardo da Vinci’nin bu muhteşem başyapıtına ulaşabilecek olması da Vinci’nin en beğenilen resmine daha önce eşi benzeri görülmemiş bir erişim sağlayacak.” diye konuştu.

Louvre’u ziyaret edenlerin genellikle kalabalıklar nedeniyle doyasıya göremediği bu eser, teknoloji ile sanatın iş birliği sayesinde artık herkes için çok daha erişilebilir olacak


Önerilen yazılar