Müzede Moda Var!

Yves Saint Laurent, 60. yılını Paris’in en ünlü altı müzesinde kutlayacak.

Moda dünyasının efsane yeteneklerinden biri olan Yves Saint Laurent, mesleğe Christian Dior’un ölümünün hemen ardından onun yerine geçtiği 1957 yılında, Dior çatısı altında muhteşem bir başlangıç yapmıştı. Ardından Ocak 1962’de, sadece 26 yaşındayken kendi adıyla imzaladığı ilk koleksiyonunu sergiledi. Bu dönüm noktasının 60. yıl dönümü, 29 Ocak’ta açılacak “Yves Saint Laurent Aux Musées” adlı özel sergiyle Paris’te kutlanacak ve ziyaretçiler modacının sanatla olan yakın ilişkisine tanıklık edecek.

Bu özel sergi, Paris’in belli başlı altı müzesinde gerçekleşecek ve Yves Saint Laurent’ın tasarımları, ilham aldığı sanat eserleriyle yan yana sergilenecek. Fondation Pierre Bergé-Yves Saint Laurent’ın başında bulunan Madison Cox, bu özel etkinliğin daha önce yapılan büyük retrospektif sergilerden biri olmasını hedeflemediklerini, bunun yerine modacının sanattan aldığı ilhamı ve yenilikçi bakış açısını yansıtmak istediklerini belirtti.

Sergide, modacının en ünlü tasarımlarından biri olan 1965 tarihli Mondrian elbise, Centre Pompidou’da, bir Mondrian tablosuyla yan yana bulunurken, 1986’de tasarladığı puantiyeli elbise, Musée d’Orsay’da, Claude Monet’nin “Le Déjeuner sur l’herbe” tablosuyla komşu olacak. Musée d’Orsay ayrıca Saint Laurent’ın yazar Marcel Proust’la ve onun cinsiyet kodlarıyla olan bağlantısının altını çizecek.

Öte yandan Louvre, müzenin en değerli koleksiyonlarına da ev sahipliği yapan Galerie d’Apollon’da ayrılacak özel bölümde, Saint Laurent’ın ışığa, altına ve dekoratif sanatlara olan tutkusuna odaklanacak. Modacıya yıllar boyu ilham kaynağı olan Van Gogh ve Pablo Picasso gibi ressamların eserileriyle yapılacak eşleştirmelerin bazıları da Picasso Müzesi ve Paris Modern Sanat Müzesi’nde de gerçekleşecek.

Cox böylece boş bir sergi alanını geçici olarak doldurmaktansa “Yves Saint Laurent Aux Musées” ile ayrıca Paris’in müzelerinin kalıcı koleksiyonlarının muhteşem zenginliğini de öne çıkarabileceklerini söylüyor.

Yves Saint Laurent’ın Paris’teki kendi adını taşıyan müze ise bu kutlama etkinliğine koleksiyonların tasarımlarının perde arkasını gözler önüne seren arşiv niteliğindeki objelerle katılacak.

Eğer yolunuz 15 Mayıs’a dek Fransa’nın başkentine düşerse, Paris müzelerini Yves Saint Laurent’ın çok özel tasarımları eşliğinde turlayabilirsiniz.

 


Önerilen yazılar