Bu Nasıl Bir Saat?

Urwerk’in yeni kol saati modeli akılları karıştıracak kadar özel bir tasarıma sahip.

Saatler artık sadece zamanı gösteren akseusarlar olmaktan çoktan çıktı. İsviçre saatçiliğinin marjinal markası Urwerk’i kuran ikili, Martin Frei and Felix Baumgartner de bu tarz sınırları zorlayan tasarımlar yaratmada başı çekiyor. En son tanıttıkları UR-111C Two-Tone modeli de bu ikilinin saat tasarımında maceraya atılmaktan asla korkmadıklarının göstergesi.

‘Special Projects’ adlı, çok özel modeller barındıran koleksiyonlarının bir üyesi olarak tanıttıkları model, aslında 2018’de ilk kez piyasaya sürüldü. Bu yeni modelin diğerinden farkı ise kasasının siyah PVD ve fırçalanmış bitişşi alüminyum olmak üzere iki tonla daha da cazibeli bir şekilde tasarlanmış olması.

Elbette saatin en ilgi çekici tarafı renkleri değil! İlk bakışta zamanın nasıl okunacağını kolay kolay anlayamayabileceğiniz çift ekranlı benzersiz tasarımı. Bu ekranlardan ilki 30 derecelik bir açıyla yazılmış sayıların bulunduğu dakika kadranı. Bu sayıların arkasında dönen bir silindir var ve bu silindirdeki farklı renkli çizgi size dakikayı gösteriyor.

Saatin saniye kadranı da bir o kadar ilginç. İki ayrı çark üzerine yerleştirilmiş sayılar, optik fiberden yapılmış bir materyalin arkasında sırayla belirerek saniyeleri sayıyor. Frei’ya göre bu saniye kadranı kum saatindeki kumların akması gibi, saniyelerin birer birer akmasını göstererek adeta zamanı görselleştiriyor.

UR-111C’nin bir diğer sıra dışı özelliği ise kurma kolu. Saat kadranının merkezinde yatay bir biçimde duran silindir, daha önce başka herhangi bir saatte rastlamadığımız bir kurma mekanizması sunuyor.


Önerilen yazılar