Odaklanmakta Zorlananlara 7 Öneri

Bizi günlük işlerimizden uzaklaştıran odaklanamama sorununa karşı yedi pratik öneri.

Odaklanamamak, özellikle de evde kaldığımız ve evden çalıştığımız bu dönemde çoğumuzun yaşadığı bir sorun. Gün içinde yapmak üzere planladığımız işlerimizin kaçını gerçekten yapabiliyor, ardından kendi istediğimiz ve sevdiğimiz şeylere vakit ayırabiliyoruz?

Eğer siz de bu durumdan şikayetçiyseniz, dikkatinizi toplayarak zamanı daha verimli kullanabilmek için uygulayabileceğiniz bu yedi pratik adımla bunun önüne geçmeniz mümkün.

Önceliklerinizi belirleyin

Yapmak istediğimiz ya da yapmanız gereken çok şey var, ancak zaman sınırlı. Zihnimizde aynı anda pek çok konu varken tek bir konuya odaklanmak kolay olmuyor. Öncelikle yapmak istediklerinizi bir liste haline getirin. Daha sonra bu listeden 5 maddeyi seçin ve aralarında sıralama yapın. Bu şekilde kendinize bir yol haritası çıkartmış olacaksınız. Ancak bir madde bitmeden diğerine geçmemek adına bu plana sadık kaldığınızdan emin olmalısınız.

Nefesinizi kontrol edin

Nefes alıp vermek hayati bir fonksiyon. Gün içinde nasıl nefes alıp vermemiz gerektiğini unutuyoruz. Heyecan, stres, beslenme, iş yoğunluğu gibi her şey nefesimizi etkiliyor. Odaklanmak istediğimiz konuyu önümüze geldiğinde nefes alıp vermemizi kontrol etmeliyiz. Hatta daha işe başlamadan önce burundan nefes alıp vermeye çalışın. Sayarak nefes alın ve aynı sayıda da nefesinizi verin. Bu şekilde sakinlik ve dinginlik kazanarak konsantrasyon sağlamanız daha kolay olacaktır.

Tek bir işi yapın

Okurken ders çalışırım, televizyon seyrederken arkadaşlarımın mesajlarını okurum, kitap okurken televizyon açık olabilir diye düşünen çok insan var, ama bu şekilde yapılan hiçbir işte etkinlikten söz etmek mümkün olmuyor.Bu nedenle seçtiğiniz iş o anda yaptığınız tek iş olmalı.

Olumsuz bilgileri temizleyin

Yapmanız gereken işle ilgili zihninizi temiz tutmak adına, bitirmek veya yapmak istediğiniz, işlere başlamadan önce aklınızdaki tüm olumsuz bilgilerden arının. Sadece amacınıza odaklanın ve olumsuz kalıplarınızı bir kenara bırakmaya çalışın. Zihniniz siz ne düşünüyorsanız onu büyütür, bu yüzden de odaklanmak için seçtiğiniz konu öncesinde zihninizi berraklaştırmalısınız.

Çevrenizi düzenleyin

Zihin temizliği kadar sıra çevre temizliği de odaklanma konusunda büyük önem taşıyor. Çalışma ortamınızı kendi zevkinize ve kullanımınıza göre düzenleyin. Işık, bilgisayar ve kullanacağınız diğer ekipmanları yerleştirin ve bu düzeni devam ettirin. Görme alanınızda sizi rahat ettiren ve motive eden eşyalara yer verin.

Hafif ve sağlıklı beslenin

Zihnimizin beslenmemizden ne kadar etkilendiğini artık hepimiz biliyoruz. Hafif ve sağlıklı yiyecekler tercih edin. Öğün atlamadan, aç kalmadan zihninizi berrak tutacak besinler tüketmelisiniz. Bol su içmeye özen gösterin. Sizi rahatlatan bitki çaylarından destek alın.

Çalışma sürenizi önceden belirleyin

Seçtiğiniz konu üzerinde çalışacağınız verimli zamanı en sağlıklı olarak siz belirleyebilirsiniz. Konu üzerinde çalışmaya başlamadan önce ne kadar süre boyunca konsantre olabileceğinizi ve bu konu üzerinde çalışabileceğinizi belirleyin. Çalışacağınız bu süre içinde kendinize dinlenmek için vereceğiniz mola süresini ayarlamayı da unutmayın.


Önerilen yazılar