Oscar ın En İyileri

28 Şubat gecesi sahiplerini bulacak olan sinemanın en prestijli ödüllerinde bu yılın adayları açıklandı. Bakalım bu kez heykelciğe hangi filmler ve isimler uzanmayı başaracak?

88. Oscar Ödül Töreni, 28 Şubat 2016 Pazar gecesi Chris Rock ın sunumuyla Hollywood & Highland Center Dolby Theatre da düzenlenecek ve tüm dünyada 225 ülkede canlı olarak izlenebilecek. Bu sene en çok merak edilen soruların başında ise, 12 farklı kategoride Oscar’a aday gösterilen The Revenant filmindeki muhteşem oyunculuğuyla Leonardo DiCaprio’nun sonunda oscar heykelciğini evine götürüp götüremeyeceği geliyor. Yine Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği, En İyi Yabancı Film dalında Fransa’nın adayı olan Mustang filminin ödülü alıp alamayacağı da ayrı bir merak konusu. İşte 28 Şubat gecesi sahiplerine ulaşacak ödüllerle ilgili tahminlerimiz…

En İyi Erkek Oyuncu

Leonardo DiCaprio son dakikada Akademi üyelerinin azizliğine uğramazsa, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde Oscar’ı alacağına kesin gözüyle bakılan tek isim. Ona en yakın rakip ise Steve Jobs rolüyle Michael Fassbender olarak gösteriliyor. Bakalım DiCaprio eğer başarırsa ilk Oscar konuşmasında neler söyleyecek?

En İyi Erkek Oyuncu Adayları: Bryan Cranston (Trumbo), Matt Damon (The Martian), Leonardo DiCaprio (The Revenant), Michael Fassbender (Steve Jobs), Eddie Redmayne (The Danish Girl)

En İyi Kadın Oyuncu

Bu kategorinin en iddialı ismi şüphesiz gösterime girdiği günden beri favori olarak gösterilen ve Altın Küre’yi de evine götürmeyi başaran Brie Larson. Larson’a tehdit oluşturma ihtimali bulunan tek isim ise Brooklyn’deki rolüyle Saoirse Ronan.

En İyi Kadın Oyuncu Adayları: Cate Blanchett (Carol), Brie Larson (Room), Jennifer Lawrence (Joy), Charlotte Rampling (45 Years), Saoirse Ronan (Brooklyn)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Altın Küre’yi kazanarak yarışta bir adım öne çıkan Sylvester Stallone, Creed filmindeki rolüyle bir kez daha Oscar adayı. Stallone’yi zorlayacak en güçlü rakip ise The Revenant’taki rolüyle, son yılların gözde oyuncularından Tom Hardy.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Adayları: Christian Bale (The Big Short), Tom Hardy (The Revenant), Mark Ruffalo (Spotlight), Mark Rylance (Bridge of Spies), Sylvester Stallone (Creed)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Gecenin en sürprizli kategorilerinden birisi olması beklenen En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünün iki favori ismi The Danish Girl’deki rolüyle Alicia Vikander ve Carol’daki rolüyle Rooney Mara. Bakalım bu yılı Oscar’la taçlandırılma şansına hangi ünlü isim erişecek?

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Adayları: Jennifer Jason Leigh (The Hateful Eight), Rooney Mara (Carol), Rachel McAdams (Spotlight), Alicia Vikander (The Danish Girl), Kate Winslet (Steve Jobs)

En İyi Yabancı Film

Oscar yarışında bu yıl hepimiz Fransa’nın adayı olsa da Türk asıllı bir yönetmen olan Deniz Gamze Ergüven tarafından çekilmiş Mustang’in başarı şansını merak ediyoruz. Şimdilik Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Macar yapımı Son of Saul favori gibi gösterilse de bu kategorinin her zaman sürprizlere gebe olduğunu ekleyelim.

En İyi Yabancı Film Adayları: Mustang (Fransa), Theeb (Ürdün), Son of Saul (Macaristan), Embrace the Serpent (Kolombiya), A War (Danimarka)

En İyi Animasyon

Duke Johnson ve Charlie Kaufman tarafından stopmotion tekniğiyle çekilen Anomalisa eleştirmenler tarafından yılın başyapıtı olarak seçilse de bu kategoride hiçbir film, Inside Out’un önlenemez yükselişini durduramayacak gibi görünüyor.

En İyi Animasyon Adayları: Anomalisa, Boy and the World, Inside Out, When Marnie Was There, Shaun the Sheep

Ceren Öztuna Kaynakcı


Önerilen yazılar