Otomobil Dünyasında Değişim Başlıyor

Hem fosil yakıta alternatif yenilebilir enerji kaynaklı motorlar hem de teknolojik yenilikler anlamında büyük bir değişimin yaşandığı otomobil dünyasında markalar geleceğin mobilitesine ilişkin vizyonlarını dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2023’te sergilediler.

Tasarımlarından teknolojilerine kadar otomobil markalarının gelecek vizyonları hakkında ipuçları veren modeller mobilitenin yarınına da ışık tutuyor adeta. Otomotiv endüstrisinin lokomotifi birçok markanın konsept modellerini sergilediği fuarda öne çıkan üç model hakkında kısaca bilgi verelim sizlere…

Togg Beyond X, sıra dışı dijital bir deneyim ile akıl, ruh, kalp ve dört duyuyu harekete geçiriyor.

Togg Beyond X
Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren teknoloji markası Togg, mobilitenin yarınından sonrasına ilişkin ipuçları veren modeli Beyond X konsept modeli ile sahne aldı CES 2023’te. Togg Dizayn Stüdyosu’nun tasarladığı ve Pininfarina ile birlikte geliştirilen Beyond X alanı katılımcılara kişiselleştirilmiş bir mobilite deneyimi sundu. Yolculuklarına tünelde başlayan ziyaretçiler, heykelsi ve dairesel bir kapsülün içinde hayal gücünü zorlayan bir görsel sanat eşliğinde mobilite deneyimi yaşıdılar. Katılımcılar, kendileri için en uygun müzik ve ortamın içinde, Satürn, Orman, Fütüristik Şehir ve Sanatsal Türkiye gibi dört olası senaryodan birini yaşadılar. Beyond X, sıra dışı dijital bir deneyim ile akıl, ruh, kalp ve dört duyuyu harekete geçiriyor.

Togg Beyond X

BMW i Vision Dee
Alman otomobil üreticisi BMW, ‘dijital duygusal deneyim’ anlamına gelen ismiyle, otomotiv endüstrisinin geleceğini yorumlayan konsepti BMW i Vision Dee ile CES 2023’te yerini aldı. Markanın 2025’te ortaya çıkacak yeni nesil NEUE KLASSE modellerine giden yolda bir kilometre taşı niteliği taşıyan konsept minimalist tasarım ile yüksek teknolojiyi bir arada sunuyor.

BMW i Vision Dee

BMW i Vision Dee, kanıksanmış klasik sportif sedan tasarımını, daha az gövde parçası kullanımına imkan veren indirgenmiş yeni biçimler ile baştan yorumluyor. Böylelikle otomotiv dünyasında alışılmış analog tasarım öğelerinin yerini dijital detaylar alıyor. Geçen yılki CES’e damgasını vuran ve BMW’nin elektromobilitedeki amiral gemisi BMW iX üzerinde sergilenen E-INK renk değiştirme teknolojisini bir adım ileriye taşıyan BMW i Vision Dee, 32 farklı rengi gövdesinde yansıtabiliyor. Otomobilin gövde yüzeyi 240 farklı E-INK parçasına bölünerek sadece saniyeler içerisinde sonsuza yakın çeşitlilikle desenlerin oluşturulmasına olanak tanıyor.

BMW i Vision Dee

Alışılmışın dışında tasarlanmış direksiyonu, BMW’nin geleneksel sürüş keyfini sürdürmek için özel olarak geliştirilmiş minimalist kumanda düğmeleri ve ekranları, BMW i Vision Dee’nin iç tasarımını da çağın ötesine taşıyor. Sürücü odaklı ön konsol, dokunulduğunda ya da yaklaşıldığında canlanarak kullanıcısına cevap veriyor. Ayrıca ön konsola dik olarak tasarlanan orta konsol sayesinde dokunmatik yüzey ile BMW i Vision Dee’nin multimedya sistemleri kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Bu fiziksel temas noktalarıyla BMW i Vision Dee’nin ön cama yansıtılan içeriği seçilebiliyor. Böylelikle de “eller direksiyonda, gözler yolda” ilkesi destekleniyor.

BMW i Vision Dee

Peugeot Inception Concept
2025 yılından itibaren Peugeot’nun kompakt modelleri de dahil olmak üzere gelecekteki tüm otomobillerine ilham verecek olan Peugeot Inception Concept, ‘Göz Alıcılık’, ‘Duygu’ ve ‘Mükemmellik’ değerlerini bünyesinde barındırıyor. Doğuştan elektrikli “BEV-by-design” platformundaki PEUGEOT INCEPTION CONCEPT, Hypersquare’i barındıran yeni nesil PEUGEOT i-Cockpit, “STLA Brain” yapay zekâ, astronot kasklarının vizörüne uygulanan kromlu işlemi barındıran 7,25 m2’lik cam yüzeyler gibi özellikleriyle geleceğe ışık tutuyor.

Peugeot Inception Concept

PEUGEOT INCEPTION CONCEPT, gelecekteki dört Stellantis Group “BEV-by-design” platformundan biri ile tasarlandı. Bu yeni platform serisi, 2023 yılından itibaren devreye alınacak ve geleceğin PEUGEOT modellerinde devrim yapacak. Elektrikliye geçiş için özel olarak geliştirilen bu otomobiller, tasarımcıların PEUGEOT INCEPTION CONCEPT’in yolcu bölümünü tamamen yeniden şekillendirmek için yararlandıkları, mimari açıdan büyük farklılıklar ortaya koyuyor. Yolculara yeni bir sürüş pozisyonu ve yeni bir kabin içi deneyim sunuluyor. PEUGEOT INCEPTION CONCEPT’in temelini oluşturan STLA Büyük Platform, 5,00 m uzunluğa ve sadece 1,34 m yüksekliğe sahip, verimli bir sedan siluetine olanak sağlıyor. Söz konusu boyut, bu manifestonun yeniliklerini vurgulamak için bilinçli seçildi. Platform aynı zamanda PEUGEOT’nun marka DNA’sıyla uyumlu ilerleyen yeni resmi tasarım dilinin bir parçası. Yeni “BEV-by-design” elektrik platformları, yapay zekâ tarafından desteklenen; STLA Brain, STLA SmartCockpit ve STLA Autodrive gibi teknolojik modülleri de bünyesinde barındırıyor. Tamamen elektrikli PEUGEOT INCEPTION CONCEPT, 800V teknolojisi ile donatıldı.

Peugeot Inception Concept

Biri önde, diğeri arkada olmak üzere iki kompakt elektromotoruyla PEUGEOT INCEPTION CONCEPT, dinamik bir sürüş sağlayan dört tekerlekten çekişli bir araca dönüşüyor. Toplam güç yaklaşık 680 HP (500kW). Aracın 0-100 km/s hızlanması 3 saniyeden daha kısa sürüyor. Mükemmel platform Steer-by-Wire teknolojisine olanak tanıyor. Bu teknoloji ile dijital elektrik kontroller, mekanik bağlantıların yerini alıyor. Hypersquare kontrolü ile onlarca yıllık direksiyon simidi tarihe karışıyor.

Yazar: Bayram Bayramçavuş