MAKALE

Özgürlüğüne Düşkün Bitki: Tillandsia

Özgürlüğüne Düşkün Bitki: Tillandsia

İşte bitkilerde aradığımız ruh! Neredeyse hiç bakım gerektirmeyen Tillandsia, toprağa bağımlı olmadığı için her türlü ortama ayak uydurarak, kendi kendine hayatta kalıyor!

Evinin her tarafını bitkilerle donatmak isteyip, bakım sorumluluğundan dolayı bu işten vazgeçenlerden misiniz? “Benim baktığım çiçek 10 güne kalmaz solar” mı diyorsunuz? Tam size göre bir bitkiyle karşınızdayız: Tillandsia. Nam-ı diğer Hava Bitkisi . O da sizin gibi bir şeylere bağımlı olmayı sevmiyor. Yani onu toprağa ekmeye gerek yok. Şöyle yayılabileceği bir ortam yaratın yeter. Arada bir fıs su alıp, biraz da güneşe çıktı mı tamam. Havadan aldıklarıyla yaşam enerjisini kendi kendine yaratmayı biliyor. Size de onu en yaratıcı şekillerde evinizin bir köşesine kondurmak kalıyor.

Minimum çabayla her daim yeşil kalmayı başaran bu bitkiler, son zamanların en popüler dekorasyon trendi olarak da karşımıza çıkıyor. Öncelikle teraryumların en gözde bitkisi olduklarını söyleyebiliriz. Yapraklarının özgün şekillerinden yola çıkarak farklı figürler oluşturup, onları adeta bir heykel gibi sergileyenlerin olduğunu da gördük. Pinterest’te konuyla ilgili binlerce farklı ‘kendin yap’ projesi bulabileceğinizden de eminiz. Kısacası hava bitkisi Tillandsia gerçekten havalı ve doğa, siz evinizi yeşillendirin diye elinden geleni yapıyor.

dekorasyontillandsia_02 dekorasyontillandsia_07 dekorasyontillandsia_03 dekorasyontillandsia_05 dekorasyontillandsia_06 dekorasyontillandsia_04 dekorasyontillandsia_12 dekorasyontillandsia_10 dekorasyontillandsia_08 dekorasyontillandsia_11 dekorasyontillandsia_09 dekorasyontillandsia_14 dekorasyontillandsia_13


Önerilen yazılar