Panerai’nin Astronom Saati

L’Astronomo – Luminor, ayın fazlarından güneş saatine dek gökyüzünde olan biten her şeyi bileğinize taşıyor.

Panerai, ilk ay fazlı saatini bu yıl düzenlenecek SIHH – Salon International de la Haute Horlogerie Genève‘de sergilemek üzere tasarladı. İskelet/skeleton görünümlü tasarımı sayesinde eşsiz mekanizmasını gözler önüne seren modelde, saat 10 ile 11 yönü arasında yer alan tourbillon özelliğini de görüyoruz. Akrep ve yelkovan ibresinin yanında GMT-Greenwich Mean Time fonksiyonalitesini kullanabileceğiniz bir de ibresi bulunuyor.

Saat 3 yönünde ise J (June-Haziran), D (December-Aralık), S (September-Eylül) şeklinde, ay takvimini gösteren küçük bir gösterge konumlandırılmış. Bu göstergenin hemen yanında ayrıca bir tarih göstergesi de bulunuyor. Hemen paralelinde, lineer bir şekilde yer alan ölçekte ise saatin equation of time komplikasyonunu görüyoruz. Bu bize ortalama güneş zamanı ile güneş saati arasındaki farkı belirtiyor. Saniyeyi saat 9 yönünde yer alan saniye göstergesinden okuyabiliyoruz.

The Panerai L’Astronomo Luminor 1950 Tourbillon Moon Phases Equation Of Time GMT adlı modelin kasa arkası da en az ön yüzü kadar ilgi çekici diyebiliriz. Gece/gündüz indikatörü iki adet diski barındıryor. Dış taraftaki, üzerinde küçük rakamlar bulunan disk bir gün içerisinde yer alan 24 saati gösteriyor. Bu diskin etrafındaki küçük üçgen işareti de hangi saat diliminde olduğunuzu söylüyor. İç kısımdaki diskte etrafı gökyüzüyle bezenmiş ayın fazlarını izleyebiliyorsunuz.

Yine saatin kasa arkasında 4 günlük güç rezervini gösteren ve ‘0’,’2′,’4′ diye rakamları bulunan bir güç göstergesi var. Elle kurmalı bu canavar tam 50 mm çapında.

Yazar: Mert Kalafat


Önerilen yazılar