Parfümün Püf Noktaları

Parfümü doğru seçmek kadar etkili kullanmak ve düzgün saklamak da önemli. Püf noktalarımız işinizi kolaylaştıracak.

Parfümünüz karşı tarafa sizden önce ulaşan ve mekanı sizden sonra terk ederek izinizi bırakan imzanız gibidir adeta. Piyasada bu kadar fazla seçenek varken parfüm seçimi yapmak o kadar da kolay değil. Parfümünüz kişiliğinizi yansıttığı kadar bir parfüm her tende aynı şekilde kokuyor. Parfümü seçmek kadar onu doğru bir şekilde kullanarak kalıcılığını artırmak ve düzgün bir şekilde saklayarak uzun ömürlü olmasını sağlamak da çok önemli.

Derlediğimiz bu püf noktaları size parfümün seçiminden saklanmasına kadar rehberlik edecek.

Doğru Parfüm, Doğru Zaman

Doğru parfümü bulmanın en uygun zamanı henüz koku alma duyunuzun daha aktif olması nedeniyle sabah saatleri. Birkaç seçeneği denedikten sonra eski etkinliğini kaybeden koku duyunuzu yeniden canlandırmak için kahve koklayabilirsiniz.

Nedir Bu Notalar?

Parfümlerin açıklamalarındaki bazı terimleri öğrenirseniz işiniz daha da kolaylaşacak. Üst notalar parfümü ilk sıktığınızda aldığınız en güçlü kokudur. Orta nota, ise on, on beş dakika sonra ortaya çıkar ve yaklaşık birkaç saat teninizde kalır. Alt notalar ise günün sonuna dek teninizde alabileceğiniz daha zengin ve yoğun kokuları temsil eder.

Bu nedenle bir parfümü ilk sıktığınızda aldığınız kokuya bayılsanız bile acele etmeyin, orta ve alt notalarının ne olduğuna da dikkat edin. Eğer bunlardan biri hoşlanmadığınız bir kokuysa başka bir seçeneğe yönelmeyi düşünebilirsiniz.

Acele Etmeyin

İşte tam da bu yüzden parfüm satın alma işini aceleye getirmemelisiniz. Özellikle birçok insanın birçok parfüm denediği mağazalardaki genel koku duyularınızı yorabilir ve yanlış bir karar vermenize sebep olabilir. Seçtiğiniz birkaç parfümü tester çubuklarına sıkıp mağazadan ayrılın ve bunları açık havada, koku duyularınız ‘sıfırlandığında’ koklayın. Parfümleri teninize sıkmak da fena bir tercih değil, ancak hangi parfümü nereye sıktığınızı karıştırmayacağınıza güveniyorsanız!

Kendinize Zaman Tanıyın

Bu tester çubuklarını sadece bir defa değil, gün içinde normal hayatınıza devam ederken de defa koklayın. Böylelikle parfümlerin farklı notaları ortaya çıkarken içlerinden en çok hangisini beğendiğinizi daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Gün Boyu Mis Gibi Bir Koku

Parfümünüzü seçip satın aldınız. Şimdi onu doğru bir şekilde nasıl kullanmanız gerektiğine bakalım. Parfümlerin kokusu kuru ciltlerde uzun süre kalıcı olmadığından parfümün kalıcılığını artırmak için sıkmadan önce cildinizi nemlendirmeniz öneriliyor.

Parfümün en kalıcı olduğu bölgelerse, şakaklar, kol içleri, bilekler, diz kapak arkası gibi damarların cilde daha yakın olduğu yerler. Ayrıca bu bölgeler daha sıcak olduğu için kokuyu daha iyi iletebiliyorlar.

Parfümünüzün Ömrünü Uzatın

Parfümler sıcak, aydınlık ve nemli ortamlarda kokularını çok uzun süre bozulmadan koruyamazlar. Değerli parfümlerinizi kapağı kapalı ve kutu içinde saklamanız, onları nemsiz, serin ve karanlık yerlerde tutmanız onların uzun ömürlü olmasını sağlıyor.


Önerilen yazılar