Pinhani @ Kediköy

Pinhani üç yıl aradan sonra yeni albümü Kediköy ile aramızda. Sevilen grup ile son albümlerini ve müziklerini konuştuk.

Yaklaşık 10 yıl önce müzikleri ile tanıştığımız Pinhani, geçen zaman içinde 5 albüm kaydetti, bir çok filmde ve dizide şarkıları ile yer aldı, sayısız konser verdi. Onları başka gruplardan ayıran en önemli özellikleri ise şarkılarını çok iyi tanımamıza rağmen onları çok fazla görmüyor oluşumuz. Grubun beşinci albümü Kediköy ve bundan sonraki planlarını grubun iki üyesi Sinan ve Selim le konuştuk.

Kediköy ne güzel bir isim! Kadıköylüler sevmiştir bu ismi…

Selim: Kadıköylüler kedilere gösterdikleri saygı ile bizim bu ismi bulmamızı sağladılar zaten. Bir süredir Kadıköy de yaşıyoruz ve kediler burada çok mutlu, hep beraber yaşıyoruz. Albümü kaydettiğimiz stüdyo da Kadıköy de, aynı kediler gibi Kadıköy den hiç çıkmıyoruz.

Pinhani @ Kediköy / Albüm Kapağı

Albümde birbirinden güzel şarkılar var. Ayrıca artık böyle güzel ve uzun albümleri pek görmüyoruz. Bir albüm hazırlamak ne kadar zor?

Sinan: Biz, şarkı yazmak konusunda çalışkan bir grubuz. En azından bu konuda bir güçlük çekmiyoruz. Ama kaydetme işi gösterdiğiniz özene bağlı olarak çok zor olabiliyor. Biz de her şeye fazla özen gösterdiğimiz için zorlanıyoruz; ancak albüm bitip yayınlanınca, gelen güzel mesajlar yorgunluğumuzu alıyor. Yine de albümler günümüz ortamında insanlara yeterince ulaşmıyor, tek şarkı yapmak ticari açıdan daha doğru. O yüzden albümler azaldı.

İlk albümünüzün üzerinden 10 yıl geçti. Geçen zamanın hem sizin hem de şarkılarınızın üzerinde ne gibi etkileri oldu?

İnsan olgunlaştıkça, şarkıların konuları da değişiyor. Geçmişte doğru zannedilen bir çok şeyin aslında yanlış olduğu fark ediliyor ve bu durum da tabii şarkılara ve şarkı sözlerine yansıyor. Ama hissettiğimiz şey hayattan pişman olmak değil, öğrenmiş olmak.

Pinhani

Pinhani

Her albümünüzde değerli müzisyenlerin katkılarını da görüyoruz. Bu albümde de önemli isimler var, mesela Erkan Oğur, her albümünüzde olan Akın Eldes, Cem Aksel ve başka müzisyenler… Nasıl bir araya geliyorsunuz sizden farklı kuşaktan olan bu isimlerle?

Selim: Bugün bizi dinleyen genç müzisyenler bir gün bizden yardım isteyecektir bazı konularda. Biz de bu saydığınız isimlerin dinleyicisiyiz, hem de en fanatiğinden. Elbette bize yardım etmek zorunda değiller, ancak demek ki hem bize hem müziğimize değer veriyorlar. Bu yüzden minnettarız. Pinhani nin en önemli özelliklerinden biri belki de bu iki kuşağı albümlerde ve sahnede birleştirmesi. Hatta bizden sonraki kuşakla da artık sahnemizi paylaşmaya başladık.

Pinhani İdman Yurdu diye bir oluşumunuz var sanırım, albüm kapağında da buna yer vermişsiniz. Nedir Pinhani İdman Yurdu tam olarak? Spor sizin için çok mu önemli?

Sinan: En çok konser verdiğimiz yerler arasında spor salonları ve stadyumlar da yer alıyor. Hepimizin amatör spor geçmişi de var, dolayısıyla sahaya çıkınca eski günlerimiz aklımıza geliyor, grupça top peşinde koşmaya başlıyoruz, bazen konserden önce, bazen konserden sonra. Sonra bunu bir gelenek haline getirdik.

Selim: Özellikle bir üniversitede ya da lisede konser verirsek, okul takımıyla basketbol ya da futbol oynuyoruz. Hal böyle olunca boş zamanlarımızda da idman olsun diye maçlar yapmaya başladık. Zamanla bu rutin etkinliğimiz haline geldi. Adını da Pinhani İdman Yurdu koyduk. Bu sayede grup ruhunu sahalara da yansıttık.

Pinhani

Pinhani

Albüm kapaklarınız da müziğiniz gibi, kendini hemen belli ediyor.

Sinan: 5 albümde de Nihan Şen ile çalıştık. Bizi iyi tanıyor ve anlıyor. Her albümde de defalarca bir araya gelip fikirleri masaya yatırıyoruz ve sonuçta böyle bir bütünlük ortaya çıkıyor.

Selim: Kapaklarla ilgili en çok söylenen şey, 50 metreden bizim albümümüz olduğunu belli etmesi. Zaten böyle de olmalı.

Albümde bir de Rize türküsü var. Daha önceki albümünüzde de türkülere yer vermiştiniz. Türkülerle ilgili internette başka kayıtlarınız da var. Bu türkü sevdanız nereye varacak?

Sinan: Sahnede bir süredir çaldığımız bir türküydü o Rize türküsü, Köprü Ortasında. Türküleri çok seviyoruz, son dönemde sadece türkülerden oluşan türkü konserlerimiz de oldu. Birkaç sene içinde bir türkü albümü de yayımlamak istiyoruz, artık kısmet. Şimdi Kediköy ile daha çok işimiz var. Öncelik onun.

Bu baharda Pinhani bolca konser verecek mi?

Selim: Zaten çok konser veren bir grubuz. Albümün verdiği motivasyonla bu sayı daha da artacaktır.

Sinan: Olabildiğince Türkiye nin her yerine gideceğiz. Zaten gidemediğimiz çok az yer kaldı.

Röportaj: Şule Demiröz


Önerilen yazılar