MAKALE

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlilik tekliflerinin vazgeçilmezi, özel günlerin en değerli hediyesi… Seçim yapmak zor olsa da dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta var!

En sevilen değerli taşların başında gelen pırlantalar; renkten kesime, berraklıktan ağırlığa kadar pek çok farklı kategoriye ayrılıyor. Peki, pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli?

– Pırlanta tanımlanması ve değerlendirilmesi temelde 4c üzerine kuruludur. Bunlar carat (ağırlık), colour (renk), clarity (berraklık) ve cut’tır (kesim). Pırlantanın ağırlığı, berraklığı arttıkça fiyatı da artar.  WS1 en berrak kategoriyi belirtirken, en kusurlusu da SI2 olarak adlandırılır. Renkler d’den z’ye kadar bir renk skalasına sahiptir. Renksiz pırlantalar kadar renkliler de şu an en çok tercih edilen modeller arasındadır.

– Tek taş ve baget pırlanta gibi farklı modellerin taş kesimleri, zarafet, şıklık ve parlaklık da pırlanta seçiminde önemli rol oynar.

– En önemlisi de tüm bu özelliklerin yer aldığı sertifikalardır. Pırlanta alırken, tüm özelliklerinin yazılı olduğu bir sertifikasının olmasına da özellikle dikkat edilmeli.


Önerilen yazılar