Prada Dünyayı Seviyor

Prada, geri dönüştürülmüş özel bir naylon ile üretilen sürdürülebilir çanta koleksiyonuyla dünyanın geleceğini iyileştirmek için bir adım atıyor.

Gezegenimiz atıklardan dolayı her geçen gün daha çok kirletiliyor ve bunun bilincinde olan moda markaları da çevreye verdikleri zararı azaltmak için çalışıyor. Gerçek kürk kullanımının yasaklanması ve bunun gibi birçok iyi yöndeki değişimi memnuniyetle onaylayan Prada, kısa süre önce de ünlü naylon çantalarını sadece geri dönüştürülmüş plastikten yapacağını duyurdu. Prada, 2021’de işlenmemiş naylon kullanımın tamamen bırakıp Re-Nylon’a geçmeyi hedefliyor.

Moda dünyasında önemli değişimlere sebep olması beklenen bu kararın arkasındaki diğer bir büyük isim ise Prada’nın iş ortaklarından National Geographic. Re-Nylon girişiminin üretim aşamasındaki ileri teknolojiyi sergilemek adına National Geographic, What We Carry isimli bir kısa film projesi hazırladı.

Re-Nylon’un tedarik zincirinin peşine takılarak izleyicileri Afrika’dan Amerika’ya, Asya’dan Okyanusya’ya götüren bu kısa filmlerin ilki Arizona’da bulunan ve yılda 16 bin ton halıyı geri dönüştürme kapasitesine sahip bir halı geri dönüşüm fabrikasını konu alıyor. Amerika’da 1,6 milyon ton atık halının sadece %3’ünün geri dönüştürüldüğü düşünüldüğünde, bu kısa filmin farkındalık seviyesini artırmak için gereken ilk adımlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu videoda Harry Potter serisinden de tanıdığımız aktris Bonnie Wright bize, eşsiz yeni nesil geri dönüştürülmüş bir naylon olan ECONYL®’in kaynaklarından birini gösteriyor.

Bu eşsiz materyalin özel üretim süreci, okyanuslardan toplanan plastik atıkların, balık ağlarının ve tekstil elyafının, kalitesini hiç kaybetmeden sonsuz kere geri dönüştürülebilmesini sağlıyor.

ECONYL® kullanılarak üretilen yeni serisi Prada’nın altı klasik çanta modelinden oluşuyor. Çevre dostu koleksiyon, erkekler ve kadınlar için omuz çantası, seyahat çantası, spor çantası ve iki sırt çantası modeli de dahil olmak üzere altı stil içeriyor.

Prada’nın Pazarlama ve İletişim Şefi Lorenzo Bertelli, yaptığı açıklamada, “Prada Re-Nylon koleksiyonunun lansmanını duyurmaktan büyük heyecan duyuyorum. Bu koleksiyon, yeni kaynaklar kullanmadan çevreye katkıda bulunmamızı ve ürünler yaratmamızı sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Prada ayrıca kapsül koleksiyonun satışından elde edilen gelirin bir kısmını çevresel sürdürülebilirlik üzerine çalışan bir sosyal sorumluluk projesine bağışlayacak.

Prada bu girişimiyle hepimizin gezegenin geleceği için iyi ya da kötü etkileri olabileceğini ve kişisel kararların bile bir fark yaratabileceğinin altını çiziyor. Prada Re-Nylon koleksiyonu, zamansızlık kavramını yeniden keşfederek sonsuza dek var olmayı sürdürebilen materyallerle gezegenin geleceği için bir adım atıyor.


Önerilen yazılar