Renault’tan Gövde Gösterisi

Şimdi kemerlerinizi bağlayın ve Renault’nun Paris sokaklarında gövde gösterisi yaptığı yeni elektrikli otomobiliyle tanışın!

2014 yılından beri elektrikli otomobillerin gövde gösterisi yaptığı Formula E, gelecek teknolojisini de gözler önüne süren önemli bir organizasyon. Elektrikli Formula’nın iddialı katılımcılarından biri olan Fransız marka Renault ise geçtiğimiz günlerde Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı yeni modeli ZOE e-Sport ve Formula E şampiyonasının Paris ayağından çifte zaferle çıkan Renault eDams R.S.16 yarış aracı ile Işıklar Şehri’ni turladı.

Tamamen elektrikli olarak ürettiği ZOE‘nin üzerine geliştirdiği konsept bir spor versiyonla çıtayı yükselten Renault, böylece sahip olduğu teknolojilerle neler yapabileceğini meraklılarına kanıtlamış oldu. Altyapı olarak standart ZOE’nin izlerini birebir barındıran e-Sport konseptinin gövdesinde karbon fiber parçalar kullanılmış. 0’dan 100’e sadece 3,2 saniyede erişebilen aracın maksimum sürat değeri, saatte 210 kilometre. Üzerinde Renault’nun yeni batarya sistemini barındıran konseptin menzil değerinin ise günlük kullanımda 300 kilometre civarında olduğu tahmin ediliyor.

Renault ekibi ZOE e-Sport konseptinin performansıyla birlikte tasarımıyla da adeta bir devrime imza atmış. Minimalist iç tasarımıyla dikkat çeken araçta kapılar, direksiyon ve kokpit üzerindeki tüm detaylarda Alcantara döşeme kullanılmış. Ayrıca yine iç kısımda FIA güvenlik kurallarına uygun bir seviyede çelikle güçlendirilmiş Roll Cage bulunuyor. Yeni modelin ne zaman üretime geçeceği ise henüz netlik kazanmış değil.


Önerilen yazılar