MAKALE

Romantik Romalı Ferzan Özpetek ve Filmleri..

Romantik Romalı Ferzan Özpetek ve Filmleri..

Renkli karakterleri ve duygu yüklü hikayeleriyle büyüleyen Ferzan Özpetek’in en sevilen 10 filmi.

O her zaman sürprizlerle doluydu. Bizi bazen Roma’nın büyüleyici güzellikteki sokaklarında gezdirdi, bazen de lezzet dolu, kalabalık sofralara davet etti. Biz hayat hep onun ev sahipliğinde ve şen şakrak geçsin istedik. LGBT ailesi onun filmlerinde ilk kez bu denli görünür ve özgür oldu. Seyirci onları her halleri ile kucakladı, çok sevdi. Önyargılarımızı ve tabularımızı yıkan hep Özpetek filmleri oldu. Onun sayesinde kocaman ve sevgi dolu bir dünyanın kapılarını araladık.

Ferzan Özpetek kamerasında birbirinden renkli karakterler bizleri eğlendirdi, hüzünlendirdi. O bu filmler ile Türkiye ve İtalya arasında eşsiz bir kültür elçisi oldu. Filmlerinde muhakkak bir sahnede Sezen Aksu sesi duyduk ya da Serra Yılmaz’ın güzel gözlerini gördük. Yeni filmi vizyon tarihi beklerken Ferzan Özpetek sinemasının eşsiz yapıtlarını bir bir ve sırasıyla hatırlamaya ne dersiniz?

1. Hamam (Y: Ferzan Özpetek O: Alessandro Gassman, Şerif Sezer, Halil Ergün, Mehmet Günsür, Francesca d’Aloja; 1997)

Özpetek’in İstanbul’da çekilen ve tamamıyla İstanbul’da geçen ilk filmi Hamam. Teyzesinin vefatı sonrası kendisine miras kalan hamamı satmak üzere Roma’dan İstanbul’a gelen Francesco filmimizin ana karakteri. Hamamı işleten aile ve oğulları Mehmet ile geçirdiği günler sonrasında fikri ve duyguları değişen Francesco için bu İstanbul seyahati dönüm noktası olacaktır şüphesiz. Filmde Alessandro Gassman’a Halil Ergün, Şerif Sezer, Başak Köklükaya ve Mehmet Günsür eşlik ediyor.

2. Harem Suare (Y: Ferzan Özpetek O: Marie Gillain, Alex Descas, Lucia Bose, Haluk Bilginer, Serra Yılmaz; 1999)

Ferzan Özpetek’in ikinci Türkçe filmi olan Harem Suare, Osmanlı İmparatorluğu’nun harem sistemini ele alıyordu. Sultanın gözdesi ve eşi olan Safiye Sultan harem ağası Nadir’e aşık oluyor ve kendisini imkansız bir aşk hikayesinin içinde buluyordu. Sultan Abdülhamit rolünde Haluk Bilginer’in olduğu filmde Marie Gillain ve Alex Descas’a, Serra Yılmaz, Pelin Batu, Ayla Algan, Nilüfer Açıkalın, Cansel Elçin, Başak Köklükaya gibi tanınmış oyuncular eşlik ediyordu.

3. Cahil Periler / Le Fate Ignoranti (Y: Ferzan Özpetek O: Margherita Buy, Stefano Accorsi, Serra Yılmaz; 2001)

Biliyorsunuz hiçbir sır sonsuza kadar saklanamıyor. Düşünün ki kocanız ölmüş ve siz yas sürecini bile atlatamadan ona dair bir sır dünyası keşfediyorsunuz. Antonia uzun yıllardır mutlu, mesut bir şekilde birlikte olduğu kocası Massimo’yu bir trafik kazasında kaybediyor ve kendisini bir dedektiflik hikayesinin ortasında buluyordu. Antonia eşinin eşyaları arasından çıkan bir tablo ile kocasını hiç tanımadığını fark edecekti. Filme dair iki önemli not: Film ismini Rene Magritte’in “Cahil Peri” isimli tablosundan alıyordu ve filmde bohem gezgin rolünde Koray Candemir’i izlemiştik.

4. Karşı Pencere / La Finestra di Fronte (Y: Ferzan Özpetek O: Giovanna Mezzogiorno, Massimo Girotti, Raoul Bova, Filippo Nigro, Serra Yılmaz; 2003)

Filmin adını duyar duymaz aklınıza Andrea Guerra’ya ait o muhteşem melodiler gelmiyor mu? Bu film Ferzan Özpetek’in uluslararası arenada en büyük etki yarattığı film olarak belirtilebilir. Ayrıca ünlü İtalyan aktris Giovanna Mezzogiorno bu film sayesinde Hollywood’a da selam çakacaktı. Sorunlu bir evliliği olan Giovanna’nın hayatının, kocasının eve getirdiği yaşlı bir adam tarafından nasıl değiştiğini ve mutluluğu nasıl karşı penceredeki bir hikaye üzerinden yakaladığını gözyaşları ile izlemiştik. Ne filmdi ama!

5. Kutsal Yürek / Cuore Sacro (Y. Ferzan Özpetek O: Barbora Bobulova, Andrea Di Stefano, Michela Cescon; 2005)

Bu bir yüklerinden ve sahip olduklarından kurtul ve sadeleş filmi. İtalya’nın Oscar’ları olarak belirtilen David di Donatello Ödülleri’nde 12 dalda aday oldu ve ikisini eve götürdü. Ana karakter Irene zengin bir ailenin kızı ve başarılı bir iş kadını. Onu teyzesi Eleonora büyütmüş. Bir gün yolu kendi öz annesinden kalan bir eve düşüyor ve orada annesinin yaşamına dair ipuçlarının izini sürüyordu. Hikayeye dahil olan minik yankesici sayesinde Irene neredeyse bir azizeye dönüşüyordu.

6. Bir Ömür Yetmez / Saturno Contro (Y: Ferzan Özpetek O: Stefano Accorsi, Margherita Buy, Pierfrancesco Favino, Serra Yılmaz; 2007)

Biz yine bir gün bir Ferzan Özpetek filminde, Roma’da; renkli,kalabalık ve neşe dolu bir yemek masasındaydık. Davide’nin evinde verdiği yemekli partide sevgilisi Lorenzo aniden hastalanınca tüm bu kalabalık arkadaş grubu soluğu hastanede alıyordu. Özpetek bu filminde bizleri orta yaşlarını süren bir grup kişinin hayatına ve ilişkilerine tanık ediyordu. Filmin ana teması ise dostlarını olduğu gibi kabul et ve onlarla geçirdiğin tüm güzel zamanları kutsa olarak ifade edilebilir.

7. Mükemmel Bir Gün / Un Giorno Perfetto (Y: Ferzan Özpetek O: Isabella Ferrari, Valerio Mastandrea, Stefania Sandrelli, Serra Yılmaz; 2008)

“Uçurtma uçurmak çok önemlidir, yoksa hiç büyüyemezsin” cümlesi bu filmin adı geçtiğinde aklımıza ilk gelen cümle. Film bir roman uyarlaması. Melania Gaia Mazzucco’nun ünlü romanından uyarlanan bu film bizi yoğun ve problemli bir aşk hikayesine davet ediyordu. Emma ve Antonio bir yıl önce ayrılmıştı. Genç kadın çocukları ile aile evine dönmüştü. Ancak Antonio’nun kıskançlığı ve şiddet eğilimi hiç bitmeyecekti. Roma’da yolları kesişen dokuz kişi ve ilginç bir kriminal vaka. İzlemediyseniz hemen listenize alın derim.

8. Serseri Mayınlar / Mine Vaganti (Y: Ferzan Özpetek O: Riccardo Scamarcio, Nicole Grimaudo, Alessandro Preziosi; 2010)

Yine çok beğenilen bir Ferzan Özpetek filmi daha. “Mine vaganti”, bizi 60’lı yıllara götürecekti. İtalya’nın en önemli makarna üreticilerinden Cantone ailesinin en genç oğlu Tommaso’nun Güney İtalya’daki evini ve ailesini ziyaretini konu alıyordu. Lecce’nin muhteşem sokaklarında geçen bu hikayede yine iştah açıcı sofralara, harika İtalyan şarkılarına ve Sezen Aksu’nun büyüleyici eseri ‘Kutlama’ya rastlıyorduk.

9. Şahane Misafir / Magnifica Presenza (2012) (Y: Ferzan Özpetek, O: Elio Germano, Paola Minaccioni, Beppe Fiorello; 2012)

Sicilyalı Pietro geceleri bir pastanede çalışıyor gündüzleri ise aktör olmak için her yolu deniyordu. Bu amacı uğruna Roma’ya taşınmış ve bir ev tutmuştu. Ama evde bir gariplik vardı. İzlemeyenler için sürprizi bozmayayım. Üstelik filmde Yusuf Antep rolünde Cem Yılmaz da var.

10. Kemerlerinizi Bağlayın / Allacciate Le Cinture (Y: Ferzan Özpetek, O: Kasia Smutniak, Francesco Arca, Filippo Scicchitano; 2014)

Özpetek’in mistik bir atmosfere göz kırptığı bir başka film de Kemerlerinizi Bağlayın’dı. Elena iki yıllık sevgilisi Giorgio ile beraberken Antonio ile tanışıyordu. Bu tanışma onun hayatını allak bullak edecekti. Tutkulu bir aşkın kollarına düşen Elena güvenli sulardan fırtınalı denizlere son sürat geçiyordu. Bu aşkın tutkusu bittiğinde ise onları bambaşka ve cehennem gibi bir sınav bekliyordu.

O hayatımızda iyi ki var. Hep de olsun. Bunca güzel yapıt için kendisine ne kadar teşekkür etsek az. Gelecek tüm filmleri için sabırsız ve heyecanlıyız.

Haftaya görüşmek üzere.

Yazar: Doğuş Bengi

IG: @dogusbengi


Önerilen yazılar