Saatler Sanatı Gösteriyor

İsviçre’nin usta saat üreticisi Jaeger-LeCoultre, saat sanatını resim sanatıyla birleştiren çok özel üç modelle karşınızda.

Saat üretiminin ne kadar incelik isteyen bir zanaat olduğu malum… Bu işi uzun yıllardır yapan saat ustaları en ufak mekanik parçaları, saatin zamanı kusursuzca göstermesi için deneyim olmadan çözülmesi imkansız bir puzzle gibi araya getiriyor. İsviçreli lüks saat üreticisi Jager-LeCoultre, ‘Métiers Rares’ yani Nadir El Sanatları atölyesinde, bu sanatı başka bir sanatla bir araya getirerek ortaya eşsiz saatler çıkardı.

Gravür ve mineleme ustalığı kullanılarak, ikonik Art-Deco stilini taşıyan Reverso Tribute Enamel saat modellerinin arka yüzüne, özenle seçilen üç farklı eserin minyatürleri işlendi. Böylece Reverso saatlerinin, önündeki elle incelikle işlenmiş kadran ve arkadaki miyatür tablo olmak üzere, iki yüzünün de birer sanat eseri değerini taşıması sağlandı.

Bu üç sanat eseri seçilirken farklı teknikler kullanılarak yaratılmış ve ikonik bir stili temsil edenler tercih edildi. Neo Empresyonist Fransız ressam Georges Seurat’nın noktacılık tekniği, 20. yüzyıl Çin resim sanatının ünlü temsilcilerinden Xu Beihong’un mürekkep tekniği ile Japon ressam Katsushika Hokusai’nin tahta kalıp baskı tekniği kusursuz bir şekilde saatlerin kadranlarının arkasına yansıtıldı. Saatlerin kadranları ise bu tabloların stilini ve renklerine uyum sağlayacak şekilde tasarlandı.

Elbette her biri dev boyutlarda olan bu tabloların ve hepsi birbirinden ustalık isteyen bambaşka resim tarzlarının yalnızca üç santimetrekarelik minicik bir alana, eserin ruhunu bozmayacak şekilde aktarılması büyük emek gerektiren bir iş oldu. Örneğin Seurat’nın La ‘Grande Jatte Adası’nda Pazar Öğleden Sonra’ tablosunun minyatürünün çizim süreci tam 70 saati buldu.

Her birinden sadece sekiz adet üretilecek bu özel saatleri ve arkalarındaki sanat eserlerini bileğinde taşıyacak kişiler gerçekten çok şanslı…


Önerilen yazılar