Saçınızı Sonbahara Hazırlayın

Yaz biterken deniz ve güneşten yıpranan saçlarınıza nasıl bir bakım uygulamalısınız?

Saçımızın yapısı birçok faktörden etkilenebilir. Bunların başında da özellikle hava değişiklikleri gelir. Saçların yapısı, yazın deniz suyu ve güneşten yıpranırken, kışın da soğuyan havanın etkisiyle nemini kaybeder. Bu nedenle sonbahara giriş yaparken saçımızın kuru ve yıpranmış görünmemesi için bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Global Hair Medikal Direktörü Berkant Dural mevsim geçişinde özel bakıma ihtiyaç duyan saçlarımız için şunları öneriyor.

İhtiyacınıza Uygun Ürünleri Seçin

Saç bakım ürünlerinin vaadettiği nem ile onarım aynı şey değildir. Kuru saç demek nem eksikliği olan saç demektir. Bu tip saç yapısı normal saçlara oranla daha çok yıpranmış olur ve kırılgan yapıya sahiptir. Kuru, yıpranmış saçları güçlü ve parlak bir görünüme kavuşturmak için ilk olarak nem ihtiyacını karşılamak gerekir. Aksi takdirde saçınız cansız görünür.

Saç Bakım Yağları Kullanın

Saç bakımınıza ilk olarak saç diplerinden, yani saç köklerini besleyerek başlamalısınız. Keratin içerikli serumlar, maskeler ve derinlemesine bakım uygulayan işlemler, düzenli uygulandığında saç diplerine nüfuz ederek, hızlı yapılanmayı sağlar. Özellikle kuru saçlar için en sık kullanılan bakım önerilerinden olan zeytinyağı ve zeytinyağı içeren ürünler kullanmak saçın nem dengesini onarmaya yardımcı olur. Bunların yanı sıra argan yağı, avokado ve badem yağı gibi içeriği temiz olan ürünlerden destek almanız da fayda sağlar.

Saçınıza Yüksek Isı Uygulamayın

Saça uygulanan işlemler, saç sağlığı için önemli rol oynar. Örneğin yüksek ısı saçların zarar görmesine ve kopmasına sebep olur. Bu yüzden fön makinesi, saç düzleştiricisi gibi ürünler kullanırken saçınızı mutlaka korumanız gerekir.

Saçınızı Her Gün Yıkamayın

Saçı her gün yıkamak, saç derisinin doğal nem ve yağ dengesinin bozulmasına sebep olur. Saçınızı çok sık yıkamak demek çok fazla şampuan ve ürün kullanmak anlamına da gelir. Fazla ürün kullanımı da saçların dökülmesine sebep olabilir. Ayrıca saç ne kadar çok yıkanırsa yağlanma oranı da o kadar artacağı için saç yıkama sıklığınızı iyi ayarlamanız önemlidir.

Saç Derinizi İçten Besleyin

Her saç tipi için dıştan uygulanacak bakımlar vardır ancak içten bakım da oldukça önemlidir. Saç sağlığınız için beslenme düzeninize de dikkat etmeniz gerekir. A ve C vitaminleri, Omega-3, çinko, demir gibi besinler güçlü ve canlı saçlara sahip olmanızı destekler.


Önerilen yazılar