Saçlarınız Yaz Boyunca Işıldasın

Yaz güneşinin altında sağlıkla parlayan saçlara kavuşmak için onları yeterince koruduğunuzdan emin olmalısınız.

Yaz boyunca doğal, bakımlı ve yıpranmamış saçlara sahip olmak istiyoruz. Fakat tıpkı cildimiz gibi saçımız da yaz boyu birçok zararlı etkiye maruz kalıyor. Bunların başında UV ışınları, nem, klor ve tuz gibi faktörler geliyor. Bu nedenle hayal ettiğimiz ideal saça ulaşmak da efor sarf etmeden olmuyor. Bu sıcak ve hareketli mevsimde saçımızı doğru bir biçimde koruduğumuzdan emin olmamız gerekiyor.

Yaz sezonunun saçlar üzerindeki yıpratıcı etkilerini aşmak ve hayal ettikleri saçlara sahip olmak isteyen kadınlar öncelikle şampuan tercihlerini gözden geçirmeli. Saçları ağırlaştırmayan ama onlara nem kazandıran ürünler sizi uzun süre kalıcı parlaklıkla büyüleyen saçlara kavuşturacak. Saçınız normalde kuru olmasa bile, kuru saçlara uygun bir şampuan seçerseniz yazın saçınıza ekstra nem kazandırabilirsiniz.

Deniz veya havuz kıyısındayken sudan çıktıktan sonra duş alarak saçlarınızın yıpranmasını en aza indirmeniz mümkün. Çünkü deniz ve havuz suyundaki tuz ve klor saçınızın nemini kaybetmesine ve mat bir görünüme bürünmesine neden oluyor.

Saçlarınıza hindistan cevizi yağı, argan yağı veya jojoba yağı gibi bitkisel ürünlerden sürmek yazın zorlu koşullarına rağmen sağlıklı ve ışıltılı saçlara ulaşmanızı sağlayacak. Ancak saçınız çok kuruysa sadece yağ içerikli bir bakım ürünü kullanmamalısınız çünkü yağ, saçınızın üzerinde bir tabaka oluşturarak atmosferden alacağı nem desteğini engelliyor. Eğer saçınız gerçekten çok kuruysa su bazlı nemlendiriciler kullanmalısınız. Ve elbette plajda aldığınız her duş sonrası bu koruyucu bakımları mutlaka yeniden uygulamalısınız.

Bir diğer öneri de güneşin altında geçen bir günün sonrası akşam evde duş alırken normalde kullandığınız saç kremi yerine, daha yoğun saç maskelerini tercih etmek. Böylece hem saçınızı kolay tarayabileceksiniz hem de saçınızı daha kalın bir tabaka ile korumuş olacaksınız.

Saçlarınızı güneşten korumak için bir diğer etkili yöntemse şüphesiz şapka, eşarp gibi aksesuarların kullanımı ve bazı saç modelleri. Örgü veya toplu saç modelleriyle saçınızı zararlı güneş ışınlarından daha iyi koruyabilirsiniz. Ancak saçlarınızın açıkta kalan uçları yine risk altında. Doğrudan saça sıkılan sprey koruyucular saç uçlarınızın korumasına yardım edecek.


Önerilen yazılar