Saint Laurent’dan Keskin Zıtlıklar

Saint Laurent 60’ların eğlenceli formlarını 80’lerin canlı renkleriyle birleştiren yeni koleksiyonunu, dramatik ve ürkütücü kış manzaralarının önünde sundu.

Puslu bir kış günü, uçsuz bucaksız uzanan sarp kayalıklar, karanlık buzul gölleri, siyah kumsallar ve bu vahşi doğanın ortasında, sanki bir partiden çıkmış ve eve dönüyormuşçasına yürüyen modeller… Anthony Vaccarello Saint Laurent’ın 2021 kış hazır giyim koleksiyonunun defilesini, adını sır gibi sakladığı bir lokasyonda gerçekleştirerek doğanın gücünü, onu yanında insanların ne denli gelip geçici olduğunu vurgulamak istemiş.

Öte yandan modacı, bu keskin kontrastın altını pesimist bir biçimde çizmiyor; daha çok hepimizi değiştiren pandemiden sonraki dünyada, kendi özümüzün dışına çıkmamızı kabullenmemizle ilgileniyor. “Ciddi konular, bizi diğer şeyleri daha az ciddiye almaya itti,” diyen Vaccarello modanın da, özellikle şu içinde bulunduğumuz durumda çok fazla ciddiye alınmaması gerektiğini düşündüğünü söylüyor.

Defilenin kısa filminde, ürkütücü manzaranın önünde saçları buz gibi rüzgarda uçuşarak yürüyen modellerin her biri bir rock tanrıçası gibi görünüyor. Metalik renkli body’ler, ultra mini etekler ve şortlar, Yves Saint Laurent’ın 60’larda tasarladığı zarif tayyörlerden ilham alan, feminen ceketlerle bir araya geliyor. Mor, kobalt mavi, uçuk yeşil gibi cesur renk blokları ilginç kombinasyonlarla bir araya gelirken, siyah-beyaz ikilisi de kendine koleksiyonda yer buluyor.

Bu çarpıcı giysileri tamamlayanlar ise yine aynı çarpıcılıktaki aksesuarlar. Neredeyse bacağın tamamını kaplayan ultra uzun deri çizmeler ve metal burunlu, sipsivri topuklular gibi… Mücevherlerde ise avize gibi sallantılı küpeler ve dört yapraklı yonca motifli tasma kolyeler gibi şatafatlı tasarımlar tercih edilmiş.

Defilenin sanal olarak ön sırasında oturan Zoe Kravitz, Hailey Bieber ve Charlotte Gainsbourg gibi yıldızlar da koleksiyondan seçilmiş giysilerle verdikleri pozlarıyla partiye katıldı.


Önerilen yazılar