Sanatın Mücevhere İzdüşümü

20. ve 21. yüzyılın ünlü ressam ve heykeltıraşlarının elinden çıkan nadide takılar Dubai’de mücevherle sanatı buluşturuyor.

Picasso, Jeff Koons ya da Anish Kapoor nasıl bir takı tasarlardı, hiç hayal ettiniz mi? Aslında bu bir hayal değil, çünkü hem bu üç sanatçı hem de son iki yüzyılın diğer önemli sanatçıları yarattıkları eserlerin yanı sıra çeşitli takılar da tasarladı ve bu takıların eşsiz bir seçkisi şimdi Dubai’deki Custot Gallery’de sergileniyor.

Art & Jewelry sergisinde, sanatçıların tasarladığı kolyeler, bileklik, yüzükler, küpeler, kısacası takı dendiğinde aklınıza gelen her şey bulunuyor. Sanatçıların tasarladığı bu mücevherler, onu tasarlayan kişinin yaratıcı bakış açısını birebir yansıtıyor. Tüm mücevherler sanatçının eserleriyle aynı şiirselliğe, kışkırtıcı güce ve hatta kimi zaman mizaha sahip.

Avrupa, Amerika ve Orta Doğu’dan büyük sanatçı isimlerinin elinden çıkan mücevherler aslında aileleri ve dostları gibi, yakın çevrelerindeki kişiler için özel olarak tasarladıkları hediyeler. Bu da sergilenen takıları çok daha özel kılıyor.

Sergideki takılar, sanatçıların kendi tarzlarını mücevherlere nasıl yansıttığını vurgulamak amacıyla, sanatçıların taboları, heykelleri ve kağıt üzerindeki çalışmalarıyla dialog halinde sergileniyor. Böylece sergi ziyaretçileri sanat eserlerinin yansımalarının mücevherler üzerindeki etkisini kendi gözleriyle keşfedebiliyor.

Eğer yolunuz 2 Haziran’a kadar Dubai’ye düşerse, Custot Gallery’deki Art & Jewelry sergisindeki seksen mücevher tasarımını ve yirmi sanat eserini görme şansını kaçırmayın.


Önerilen yazılar