MAKALE

Sanatsal Sürdürülebilirlik

Sanatsal Sürdürülebilirlik

Efsane moda dergisi Vogue’un İtalya edisyonu bu ayki kapağında fotoğraflar yerine illüstrasyonlara yer vererek sürdürülebilir bir geleceğe adım attı.

Gezegenimizin yardımımıza ihtiyacı var ve bu gerçeği her gün daha da net bir biçimde görebiliyoruz. Eğer her birimiz sürdürülebilirlik adına elimizden geleni yapmazsak geleceğin bize neler getirebileceğini aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz.

Bu tablonun karamsarlığını dağıtmak ve aynı zamanda da farkındalık yaratmak adına Vogue dergisinin İtalya edisyonu Ocak ayında radikal bir karar aldı. Her ay dergi kapaklarında ünlü isimlerin ışıltılı fotoğraflarını görmeye alıştığımız Vogue bu kez hepsi farklı bir illüstrasyonu sergileyen yedi farklı kapakla çıktı.

Vogue İtalya’nın Genel Yayın Yönetmeni Emanuele Farneti’nin söylediklerine bakılırsa bir fotoğraf çekimine yüz elli kişilik bir ekip katılıyor. Yirmi civarı uçak yolculuğu, bir düzineye yakın tren seyahati gerçekleştiriliyor. Kırk otomobil kullanılıyor, altmış uluslararası gönderi yapılıyor. Bunun dışında bir kısmı benzinle çalışan aydınlatmalar yaklaşık on saat kesintisiz açık kalıyor. Yenmeyen yemekler atığa dönüşüyor, giysi ve aksesuarları paketlemek için plastik kullanılıyor.

İşte Vogue İtalya gezegenin tüm bu kaynaklarını harcamak yerine farklı sanat dallarını kullanmayı tercih etmiş. Yedi farklı sanatçıyla çalışan dergi böylelikle Ocak sayısı için her biri Gucci giysilerini taşıyan ancak her biri farklı stillerdeki yedi kapağa sahip olmuş. David Salle, Vanessa Beecroft, Cassi Namoda, Milo Manara, Delphine Desane, Paolo Ventura ve Yoshitaka Amano’nun elinden çıkan kapakların kimisi resim, kimisi grafik tasarım, kimisi kolaj ve kimisi ise çizgi roman stilinde eserler.

Farneti burada karşılaştıkları engelin giysileri fotoğraflamadan da gösterebilme zorluğu olduğundan bahsediyor. AslındaVogue dergisi, 20. yüzyılın başlarına, yani sayfalarında fotoğraflara yer vermeye başlayana dek çizimler kullanmış; ancak İtalya edisyonu için bu bir ilk niteliği taşıyor.

Sürdürülebilirlik adına cesur bir adım atan Vogue İtalya’nın fotoğraf çekimi için kullanmadığı para miktarı ise Venedik’te iklim değişikliği nedeniyle çok daha sert yaşanan sel baskınlarından hasar gören Querini Stampalia Vakfı’na bağışlanacak.

Vogue İtalya’nın gezegenimizin doğal dengesini korumak adına atacağı diğer adımlar arasında gelecek yıl dergi paketlerini biyolojik olarak 100% gübreleşebilen malzemeden üretme planı da bulunuyor.


Önerilen yazılar