Şehirden Kaçış Rotaları

Kısa bir hafta sonu tatilinde bile keşfedebileceğiniz beş sonbahar rotası…

Günlük hayatın yoğun temposundan birkaç gün bile uzaklaşmak, yeni yerler keşfetmek ya da çok sevdiklerinizi yeniden ziyaret etmek insana ilaç gibi geliyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yılını kutlamaya gün saydığımız bu hafta, bayramın Cuma gününe gelmesi de, tatili hafta sonu ile birleştirip kısa bir kaçamak yaparak kutlama keyfini artırmak için iyi bir fırsat. Üstelik güzel havalar henüz tam olarak geride kalmamışken bu güzel sonbahar hafta sonunun tadını farklı bir yerde çıkarmaya ne dersiniz?

Polonezköy

Polonezköy hem İstanbul’a yakınlığı hem de bol oksijenli havası ile şehirden çok uzaklaşmadan huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için mükemmel bir durak. Polonezköy 1842’de Polonyalı lider Prens Adam Czartoryski tarafından kurulmuş. Bu özelliği ile Polonyalılardan miras kalan kültürel bir yapıya sahip. Yani Polonezköy’de sadece yemyeşil doğanın tadını çıkarmakla kalmayacak hem de adeta tarihe dokunacaksınız.

Cunda Adası

Cunda ya da Alibey Adası sizi dar taş sokaklarında gizli birçok güzelliğini keşfetmeye davet ediyor. Burada tarihi evleri, manastır ve kiliseleri görebilir, Aşıklar Tepesi’ne çıkıp harika manzarasını izleyebilir, neoklasik mimariyle inşa edilmiş Taksiyarhis Kilisesi’nin içindeki Rahmi M. Koç Müzesi’ni gezebilir, sahildeki Taş Kahve’de damla sakızlı Türk kahvesinin tadına varabilirsiniz. Sahil boyunca sizi yerel lezzetlerle ağırlamayı bekleyen birçok restoran da bulunuyor.

Safranbolu

Size tarihte yolculuk yaptıracak, nostaljik bir kent Safranbolu. Kendine has bir mimariye sahip Safranbolu evleri sayesinde geçmişe dair dokusunu koruyan kentte, Kaymakamlar Gezi Evi’ni, Cinci Hanı ve Hamamı’nı, Yörük Köyü’nü, Hıdırlık Tepesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca vaktiniz varsa Tokatlı Kanyonu’na giderek ilginç kaya formasyonları ve yeşil doğanın içinde kısa bir yürüyüş de yapmanızı öneririz.

Kaş

Biraz daha uzağa gitmekten çekinmiyorsanız rotanızı Antalya’nın popüler, ancak ruhunu hala koruyan kenti Kaş’a çevirebilirsiniz. Kaş’ta 29 Ekim’ler bir başka kutlanıyor, birçok Kaş müdavimi hem sezon kapanışını simgeleyen hem de Cumhuriyet’in kuruluşunun kutlandığı bu gün için Kaş’a geliyor ve adeta sokaklarda, meydanlarda bir festival havası yaşanıyor. Kaş’ta ayrıca dalış turlarına katılabilir, sonbaharın ılıman havasında çevredeki antik kentleri ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir

Dilerseniz hızlı trenle de ulaşabileceğiniz Eskişehir, hepimizin bildiği üzere şehircilik konusunda hem sakinlerini hem de ziyaretçilerini mutlu eden bir yer. Üstelik bir üniversite kenti olduğundan çok canlı ve enerjik bir şehir. Burada şehrin içinden geçen Porsuk Çayı ve kıyısındaki Adalar bölgesinde zaman geçirebilir, Devrim Arabası’nı görebilir, Doktorlar Caddesi’nde turlayabilirsiniz. Mutlaka görmeniz gereken bir başka yer de şehrin en eski yerleşim merkezi olan Odunpazarı. Buradaki, orijinalliği korunarak restore edilen tarihi evler sizi geçmişe götürecek. Aynı zamanda bu bölgede birçok tarihi han, çeşme ve müze de bulunuyor.


Önerilen yazılar