Şehirlerin Yeni Sakinleri

Vadim Solovyov’un gerçeküstü eserleri karantina nedeniyle boş kalan şehirlere yeni bir boyut katıyor.

Şehirlerin sokakları karantina nedeniyle boşaldı ancak dünyanın birçok yerinde insanların yerini boş sokakların keyfini süren hayvanlar aldı. Paris sokaklarında dolaşan geyikler, Marmaris’i keşfe çıkan yaban domuzları, bir İskoçya kasabasına inen dağ keçileri gibi birçok örnek bize doğanın tek sahibinin biz olmadığını kanıtladı.

Aslında yan yana yaşadığımızın belki farkında bile olmadığımız bu canlılar Rus sanatçı Vadim Solovyov’ın eserlerine başka bir boyutta yansıdı. Sanatçı, St. Petersburg şehrini arka planına alarak, şehrin sıradan manzaralarına devasa boyutlu hayvanlarla distopik bir dokunuş yapıyor. Aslında Solovyov bu seriyi yaratmaya geçtiğimiz yıl başladı ancak eserleri bugünün olağanüstü gerçekliğiyle örtüştüğünden yakın zamanda çok daha fazla popülerlik kazandı.

Solovyov’un eserlerinde nehir kenarındaki dev bir rakunu, bir minibüsten dev kollarını çıkaran bir ahtopotu veya boş bir çocuk parkına tünemiş bir kargayı görebilirsiniz.

Bir bilimkurgu filminden kareler gibi görünen bu eserler aslında biraz ürkütücü de olsalar bizi çevre hakkında düşünmeye davet ediyor.

Solovyov bu seriyi yaratırken bazı eserlerinde politik, ekolojik ve sosyal sorunlara dikkat çekmek istediğini, bazılarının ise sadece ironik bir görsel oyun olduğunu söylüyor.

Sanatçının eserlerini Instagram hesabından takip edebilirsiniz.


Önerilen yazılar