MAKALE

Sendromsuz, Mutlu Pazarlar İçin

Sendromsuz, Mutlu Pazarlar İçin

Haftanın son gününü mutlu bir şekilde değerlendirip yeni haftaya yüksek bir enerji ve motivasyonla başlamak elinizde!

Pazartesi sendromundan sık sık bahsedilse de, aslında çoğumuz başlayacak yeni haftanın endişe ve stresini Pazar’dan hissetmeye başlarız. Yaşadığımız kültür üretkenliğe fazlasıyla değer biçerken dinlemeyi böyle bir yere koymaz. Bu nedenle de hafta sonu ile hafta başı arasına sıkışıp kalmış Pazar günleri çok az kişinin favori günüdür.

Ancak bu günü keyifli geçirmenizi sağlayacak aktiviteleri tercih ettiğinizde Pazar günleri haftanın en sevdiğiniz gününe dönüşebilir ve yeni haftaya harika bir başlangıç yapabilirsiniz!

Uykunuzu Alın

Evet, hafta sonu demek çoğumuz için geç yatıp geç kalkma özgürlüğü anlamına gelebilir. Ancak bütün hafta boyunca aynı saatlerde uyuyup uyanmak hem zihnimiz hem de bağışıklık sistemimiz için çok daha sağlıklıdır. Eğer Pazar sabahları huzursuz uyanıyorsanız, Cumartesi akşamı bir bölüm daha az dizi izlemeyi ya da arkadaşlarınızın yanından biraz daha erken ayrılmayı tercih edin; gerekiyorsa bunun için telefonunuza bir yatma zamanı hatırlatıcısı da kurabilirsiniz. Yatağa gitmeden bir saat önce teknolojik cihazlarınızı elinizden bırakırsanız uykuya dalmanız daha da kolaylaşır. Ertesi sabah daha enerjik ve mutlu uyanmak için yedi ile dokuz saat arasında bir uyku süresini hedefleyin.

Dışarıda Egzersiz Yapın

Uykunuzu aldınız ve erken bir saatte uyandınız. Şimdi egzersiz zamanı! Egzersizin ruhsal, fiziksel, psikolojik, duygusal ve ilişkisel sağlığınız için ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçek. Mutlu bir Pazar geçirmek ve harika bir haftaya başlamak için dışarı çıkıp yürüyüş, koşu, bisiklet, yoga ya da dilediğiniz farklı bir egzersizi yapın. Açık havada egzersiz yapmak neşe ve huzur gibi pozitif duyguları anında harekete geçirecek, üstelik hava kötü olsa bile… Sporun ardından sessiz bir köşede 10 ila 20 dakika arası meditasyon yapmayı deneyin. Dilerseniz sadece sessizce oturabilir, dilerseniz bunu bir meditasyon uygulamasının rehberliğinde yapabilirsiniz. Düzenli olarak meditasyon yapmak sizi daha sakin ve daha dirençli kılar, böylece gelecek haftanın getireceği her şeyle başa çıkmanız da kolaylaşır.

Yazı Yazın

Gelecek haftanın projeleri ya da işlerinin stresine kapılmak çok kolaydır, çünkü beyinlerimiz endişelenecek olaylara odaklanmaya meyilli olarak çalışır. Pazar günleriniz için sessizce oturup, yanınızda en sevdiğiniz çayınız ya da kahvenizle birlikte, sizi mutlu eden bir deftere yazı yazacağınız bir ritüel oluşturun. Bu zihinsel egzersiz sırasında hayatınızın tüm alanlarını gözden geçirin. Neleri başardınız, neler öğrendiniz, nerelerde zorlandınız, sizi mutlu ve gururlu hissettiren şeyler neydi? Bunların ardından önünüzdeki yedi günü düşünün. Gelecek hafta kendinizi nasıl hissetmek istiyorsunuz? Zihninizi, fiziksel sağlığınızı iyileştirmek için nelere öncelik vereceksiniz? Yapmak istediklerinizi ve ihtiyaç duyduklarınızı yazarak kendinize hedefler oluşturun.

Teknolojiden Uzak Vakit Geçirin

Mutlu bir Pazar geçirmenin en iyi yöntemlerinden biri de sevdiğiniz kişilerle vakit geçirmektir, çünkü insan ilişkileri kurmak başlıca mutluluk kaynaklarındandır. Ve aileniz ya da arkadaşlarınızla zaman geçirirken gerçekten o anda olduğunuzdan emin olmanız daha size fazla mutluluk getirir. Telefonunuzu sessize alın, hatta çantanızdan çıkarmayın. Karşınızdaki kişiyi aktif bir şekilde dinleyerek birlikte geçirdiğiniz zamanın gerçekten keyfine varın. Düşünceleriniz gelecek haftaın ajandasına ya da e-postalarınıza kayarsa onları bulunduğunuz ana geri getirin ve bunu yapabildiğiniz için kendinizi kutlayın. Birlikte zaman geçirdiğiniz kişi ya da kişilerle yeni aktiviteler de deneyebilirsiniz, örneğin birlikte bir yardım kuruluşuna destek vermek veya yeni bir şeyler öğrenebileceğiniz bir etkinliğe katılmak gibi…


Önerilen yazılar