Serpenti’nin Yeni Metamorfozu

Durdurulamaz evrimin sembolü olan Bulgari yılanı, deri değiştirerek yapay zeka tasarımı bir NFT eserine dönüştü.

Romalı mücevher evi Bulgari, ikonik Serpenti Koleksiyonunu kutlamak için ödüllü yeni medya sanatçısı ve yönetmen Refik Anadol ile bir iş birliği gerçekleştirdi. Bu iş birliği kapsamında Anadol, ikonik yılan simgesinden yola çıkarak, metamorfoz kavramından ilham alan bir eser yarattı.

Anadol’un olağanüstü bir görsel etkiye sahip olan sanat eseri Serpenti Metamorphosis, doğal dünyada gerçekleşen sonsuz dönüşüm biçimlerini anlatıyor. Eser, 200 milyondan fazla doğa ve 160 milyondan fazla çiçek resmi üzerinde eğitilen makine algoritmalarıyla oluşturuldu. Bir çiçeğin ne olduğunu öğrenme yeteneğine sahip olan yapay zeka, daha sonra sadece sentetik hafızalarında var olan çiçekleri hayal edebiliyor. Bunun sonucunda ise dokularını ve hatta kokularını taklit eden alternatif bir doğa gerçekliğini büyüleyici bir şekilde görselleştiriyor.

Bulgari ve Refik Anadol, birden fazla duyuya hitap etmek ve daha da çok yönlü bir deneyim sunmak için dünyanın en popüler parfümcülerinden Sophie Labbé ile de bir işbirliği gerçekleştirdi ve yine yapay zeka kullanılarak geliştirilen Rainforest Serpenti, interaktif serginin bir parçası olarak enstalasyon alanlarına eklendi.

Metamorfoz kavramından ilham alan, doğanın güzelliğini ve Bulgari’nin yılanını yapay zeka data analizi ile dinamik üç boyutlu heykellere dönüştüren eser, aynı zamanda ilk büyük ölçekli lüks, üç boyutlu, yapay zeka ürünü NFT sanat eseri olma niteliğini de taşıyor. Milano’nun kalbi Piazza Duomo’da konumlandırılan eser, 31 Ekim’e kadar halka açık olacak, ardından dünyanın farklı şehirlerine doğru yolculuğa çıkacak.

Açılışa özel partinin konukları arasında ise Bulgari Türkiye’nin marka elçisi, ünlü oyuncu Serenay Sarıkaya da vardı.

 


Önerilen yazılar