Şifreyi Kim Çözebilecek?

Rolls-Royce, 50 otomobille sınırlı üretilecek Wraith Kryptos koleksiyonunun içine yerleştirdiği gizli kodlarla araç sahiplerini bulmaca çözmeye davet ediyor.

Rolls-Royce’un Wraith modeline yaptığı son dokunuş, bu iki kapılı lüks coupé modelini gizli bir ajana yakışacak bir otomobile dönüştürdü. Daha önce hiç denenmemiş bir yaratıcı zekanın ürünü olan Rolls-Royce Wraith Kryptos’un tasarımının birçok detayında şifreler ve kodlar gizli. Aynı zamanda amatör bir kriptolog olan Rolls-Royce Bespoke tasarımcısı Katrin Lehmann’ın imzasını taşıyan bu özel otomobilden 50 adet üretildi.

Rolls-Royce’un “şifre labirenti” olarak tanımladığı Kryptos’un adı, görünmeyen, gizli ve kodlanmış anlamına gelen eski Yunanca sözcükten geliyor. Sadece belli bir kitlenin anlayabileceği semboller, piktogramlar ve şifrelerle kurulan iletişimin kendisini her zaman büyülediğini söyleyen Lehmann, bu tutkusunu Rolls-Royce Kryptos’a doğrudan yansıtarak otomotiv tarihinde sürücüsüyle şifrelerle iletişime geçen ilk aracı yaratmış.

Şifreler çözüldüğünde ortaya çıkacak mesajı şimdilik sadece iki kişi biliyor ve bu cevap mühürlü bir zarfta, Rolls-Royce CEO’sunun kasasında duruyor.,

İpuçları Rolls-Royce’ların motor kapağında yer alan Spirit of Ecstasy figürüyle başlıyor. Bu figürün tabanında yeşil mine ile işlenmiş minik gizli kodlar yer alıyor. Aracın Delphic Gray dış boyası ise gün ışığında görünen mavi ve yeşil minik pullar içeriyor.

Aracın içinde de koltuk başlıklarından kapılara dek birçok şifre yerleştirilmiş. Ancak bu şifrelerden en görünür olanı ise tavan döşemesinde yer alan ve adeta filmlerdeki bilgisayar ekranlarında akan verilere benzeyen çarpıcı ışıklar.

Lehmann bunun çok katmanlı bir oyun olduğunu belirtiyor. Araç sahiplerinin öncelikle şifreyi çözecek anahtarı bulmaları gerektiğini ve bu anahtarla birlikte tüm sırların bir sanat eseri gibi birer birer açığa çıkacağını söylüyor.

Rolls-Royce, özel serisi Collection Cars’ın yeni jenerasyonu Kryptos’un kodunu kimin çözeceğini sabırsızlıkla beklerken biz de ortaya çıkacak gizli mesajı duymak için sabırsızlanıyoruz.


Önerilen yazılar