MAKALE

Sinema ile Yüksek Modanın Randevusu

Sinema ile Yüksek Modanın Randevusu

Ünlü yönetmen Gaspar Noé’den YSL’nin İlkbahar Yaz koleksiyonu için ürkütücü bir estetiğe sahip bir video…

Ürkütücü bir ev, sürekli tekrarlayan ritimler, sert bakışlı modeller ve karanlık bir renk paleti… Aynı anda hem huzursuzluk veren hem de karizmatik bir hava yayan bu video, Yves Saint Laurent’ın baş tasarımcısı Anthony Vaccarello ve ünlü Fransız yönetmen Gaspar Noé’nin yaratıcı zekalarını bir araya getiriyor. İlhamını 70’lerin İtalyan korku filmlerinden ve markanın köklerini oluşturan 60’ların Paris’inden alan videonun yıldızı ise yaşlanmayan güzellik Charlotte Rampling.

Bu yıl moda haftaları takviminden çekildiğini açıklayan Vaccarello kısa süre önce İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonunu, Kuzey Afrika’nın çöllerini kendisine fon yapan bağımsız bir defile ile tanıtmıştı. Şimdiyse bu kısa film sayesinde, aynı koleksiyondan parçaları çok başka bir atmosferde görme şansını yakalıyoruz.

Donna Summer’ın I Feel Love şarkısının remiksinin kısa bir bölümü yedi dakikalık videoda tekrarlayıp dururken biz de Aylah Mae Peterson’un korkutucu bir ormanda başlayan macerasına eşlik ediyoruz. Görünmeyen bir tehditten çığlıklar atarak kaçan Peterson, Rampling’in ayna karşısında hazırlandığı, şatafatlı salonunda ise her biri YSL’nin koleksiyonundan tasarımlar taşıyan modellerin dolaştığı bir eve giriyor. Macera, modellerin süslü bir tiyatro salonunun koltuklarına kurulup sahnedeki Rampling’i alkışlamasıyla bitiyor.

Bu, Noé ile Vacarello’nun ilk iş birliği değil. İkilinin, Charlotte Gainsbourg ve Béatrice Dalle’ın rol aldığı, Lux Æterna adlı kısa film projesi, 2019 yılında Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapmıştı.


Önerilen yazılar