MAKALE

Sıvı Kaybını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Sıvı Kaybını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Yaz aylarında doğru ve yeterli miktarda sıvı tükettiğinizden emin olmanızı sağlayacak öneriler…

Yaz aylarında yükselen hava sıcaklığı vücudumuzun sıvı dengesini de değiştiriyor. Doğru ve yeterli miktarda sıvı tüketimi için her gün en az 2-2.5 litre, yani 10-14 su bardağı su içmemiz öneriliyor. Alternatif sıvı tüketimlerinde ise süt, ayran, kefir, cacık ve taze sıkılmış, ilave şeker eklenmemiş meyve suyu gibi içecekleri tercih etmemiz gerekiyor.

Aksi takdirde vücut dehidrasyona uğruyor yani susuz kalıyor, bu da beraberinde halsizlik, yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunları getirebiliyor. Özellikle ileriki yaşlarda vücut daha fazla sıvıya ihtiyaç duyduğu için yaşla birlikte su tüketimini artırmak da kilit noktalar arasında yer alıyor. Ayrıca çocuklar da sıcak havalarda vücut ısılarını dengelemek amacıyla soluk alıp verirken daha fazla sıvı kaybedeceklerinden, çocukların sıvı tüketimine özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

İşte Sabri Ülker Vakfı’ndan vücudunuzun sıvı dengesini bozmadan sağlıklı bir yaz dönemi geçirmeniz için su tüketiminizi artıracak öneriler!

Sağlıklı içecek seçimleri yapmak sağlığımız açısından besin seçimlerimiz kadar önemli. Yeterli, dengeli bir beslenme ve güçlü bir bağışıklık için, su ve alternatif sıvı tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Yeterli sıvı alımının sağlanması ile vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması kolaylaştığından gün boyunca bol sıvı tüketimi büyük önem taşıyor.

Güvenli içme suyu, bunu başarmak için en sağlıklı ve en ucuz içecek tercihi. Yaşamın her evresinde önemli olan su, yaz aylarında artan sıcaklık ile daha çok sıvı kaybettiğimiz şu günlerde daha da önemli. Yeterli su tüketimi, kalp sağlığı için de kritik öneme sahip. Vücudu nemli tutmak kalbin kan damarlarından kaslara daha kolay pompalanmasını sağlıyor ve kasların verimli çalışmasına yardımcı oluyor. Vücuttan beklenin üzerinde sıvı kaybı ayaklarda ödem veya baş ağrısından inmeye kadar hayatı tehdit eden çeşitli sağlık sorunlara yol açabilecek ciddi bir durum. Bu nedenle yeterli miktarda su veya doğru alternatif sıvıları tüketmeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Karpuz, kavun, kiraz, üzüm gibi su oranı yüksek meyveler de hem iyi birer antioksidan kaynağı, hem de sıvı ihtiyacınızı gidermenize yardımcı oluyorlar. Ancak bu meyveler şeker içerdiğinden onları kontrollü miktarlarda tüketmelisiniz.

Eğer siz de sağlığınıza olan tüm bu faydalarını bilmenize rağmen yeterli miktarda su tüketemediğinizi düşünüyorsanız bu ipuçları işinize yarayabilir: Yemeğin yanında içecek yerine su tüketin, gün boyunca yanınızda taşıyabileceğiniz bir su şişesi edinin, fiziksel aktivite sonrasında ve sırasında su içmeyi alışkanlık haline getirin, evde gün boyu su tüketimini size hatırlatması için su karafı veya sürahiyi sürekli görebileceğiniz bir yerde bulundurun.

Ayrıca içtiğiniz suyu serinletici hale getirmek için suyunuza meyve ve sebzeler ekleyebilirsiniz. İşte bunun için bazı fikirler: Böğürtlen ve nane, ahududu ve salatalık, çilek ve taze fesleğen, doğranmış elma ve tarçın çubuğu ya da armut dilimleri ve bir damla doğal vanilya özü.


Önerilen yazılar