Snoopy Ay’a Gidiyor!

Omega’nın uzay görevlerinde büyük bir rol üstlenen Speedmaster modelinin yeni versiyonunda Snoopy Ay’a yolculuk ediyor.

Omega Speedmaster, Ay’a ilk defa gidildiğinde astronotların kullandıkları saat modeli olduğu için “moonwatch” yani “ay saati” olarak anılıyor. Hem Apollo 13 görevindeki yeri sayesinde, hem de diğer uzay araştırmalarında önemli roller üstlendiği için saat 1970 yılında NASA astronotları tarafından “Silver Snoopy” ödülüne layık görüldü. Marka, ödülün verilişinin 50. yıldönümüne ithafen yeni bir saat çıkardı.

Snoopy, 1960’larda uzay uçuşlarında adeta bir koruyucu bekçi köpeği gibi hareket etmesi beklenerek; sembolik olarak NASA’nın maskotu seçilmişti. Benim de çocukluk yıllarımın en önemli çizgi film kahramanlarından biri. Snoopy karakterimiz, gümüş kadranlı saatimizin saat 9 yönündeki mavi kronograf göstergesinde; tıpkı ünlü Silver Snoopy Award yaka iğnesindeki gibi yine uzay kostümüyle resmedilmiş. Kasa arkasında ise, Komuta ve Hizmet modülünün içinde, ikonik “Tüm gözler gökyüzünde” yazısının altında seyahat ediyor. Saatin kronografı çalıştırıldığında hareketine safir camının üzerine dekore edilmiş, ayın en uç noktasından başlıyor. Ayrıca kadranda her dakikada bir dönen saniye göstergesi olarak çalışan Dünya diskini de görüyoruz.

Saatin elle kurmalı OMEGA Co-Axial Master Chronometer Calibre 3861 mekanizması, Master Chronometer sertifikasını alabilmek için 4 yılda tasarlandı. 42 mm çapında, paslanmaz çelik, 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliği bulunuyor. Bombeli safir camının içinden takimetre ölçer mavi seramik bezeli konumlandırılmış. İbrelerinde ve indekslerinde karanlıkta parlayan fosfor kullanılmış. Naylon, üzerinde dikişleri olan mavi bir kayışı var. Güç rezervi ise 50 saat kadar.

Henüz ülkemize gelmeden bir sipariş listesi oluştuğunu duymuştum. Daha gelmeden biten modellerden. Meraklılarına, herhangi bir malzeme veya üretim kusurunun onarımını kapsayan 5 yıllık garantisiyle birlikte sunulduğunu da ek bilgi olarak paylaşabilirim.

Yazar: Mert Kalafat

 


Önerilen yazılar