MAKALE

Soğuk Gecelerde İçinizi Isıtın

Soğuk Gecelerde İçinizi Isıtın

Havalar soğudu, buzlu içkilerin pabucu dama atıldı. Eylül ayında gerçekleşen bağbozumu sonrasında, şarabın en iyisinin nerede olduğunu keşfe çıkmak da farz oldu!

Şarap kültürümüz bir Fransa bir İtalya kadar olmasa da oldukça köklü ve eski. Yani ithal şarapların cazibesine kapılıp gitmeye aslında o kadar da gerek yok. Son zamanlarda sayıları iyice artan şarap evleri de bunun kanıtı. Aralarında ithal şaraplara yer verenler olsa da, çoğu yerli şaraplara ağırlık vermesiyle dikkati çekiyor. Belki de adını ilk kez duyacağınız yüzlerce çeşit şarap, bu mekanlarda  keşfedilmeyi bekliyor. Peki bu şarapları nerelerde tatmak gerekiyor? Hangi mekan, hangi özelliği ile öne çıkıyor? İşte şehrin en iddialı şarap mekanları!

Sensus Şarap Evi

Bereketzade Mahallesi, Büyükhendek Caddesi, No:5, Kuledibi, Beyoğlu

Galata Kulesi’nin hemen yanı başında, Anemon Oteli’nin bünyesinde yer alan Sensus Şarap Evi, şarapseverlerin en çok tercih ettiği mekanların başında geliyor. İçeri girdiğinizde kendinizi adeta bir şarap mahzenine girmiş gibi hissediyorsanız, bunun sebebi yüzlerce çeşit şaraba ev sahipliği yapıyor olmasından. Daha önce adını bile duymadığınız yerli şarapları burada tatmanız mümkün. Şarabın vazgeçilmez bir parçası olan peynir de envai çeşidiyle birlikte burada mevcut. Eskiden sadece peynir tabağı servis eden mekan artık atıştırmalıkları, ana yemekleri ve tatlıları da menüsüne eklemiş durumda. Samimi ortamı, güzel müzikler ve güler yüzlü personeli ise artısı. Üstelik fiyatlar birçok yere göre oldukça uygun. Mekanın tek eksisi akşamları erken kapanıyor olması. Ayrıca akşam için önceden rezervasyon yaptırmanızda da fayda var.

Sensus Şarap Evi

Sensus Şarap Evi

İncirli Şaraphane

Muallim Naci Caddesi, No:107, Kuruçeşme

Kuruçeşme’de yer alan İncirli Şaraphane, sahip olduğu 650’den fazla şarap çeşidiyle başınızı daha içmeden döndürme özelliğine sahip. Eski bir şarap imalathanesini yeniledikten sonra kapılarını yeniden açan mekan, yemek menüsü ile de eşsiz. Pizzalar, yöresel peynir tabakları, şarküteriler menünün öne çıkanları. Ancak basitçe üç çeşide indirgemişiz gibi olmasın; seçenekler öyle ilginç ki karar vermek epey zor. Yine de en çok ne tercih ediliyor diye sorarsanız Kargı Tulum, Tütsülenmiş Abaza, Boğatepe Kars Gravyeri gibi farklı yöresel lezzetleri barındıran peynir tabağı diyebiliriz.

İncirli Şaraphane

İncirli Şaraphane

Viktor Levi Şarap Evi

Caferağa Mahallesi, Damacı Sokak, No:4, Moda

Moda’da oldukça şık bir köşkü mesken edinen Viktor Levi Şarap Evi, sadece sunduğu şarap çeşitleriyle değil, dünya mutfağından esinlenen yemek menüsü ile de oldukça iddialı. Mekana adını veren Viktor Levi, vaktiyle kaliteli şarapları ile ün salmış, en eski şarap üreticilerinden biri. Bu nedenle hazır buradayken mutlaka tadına bakmanız gereken şaraplar elbette ki Viktor Levi’nin kendi ürettiği şaraplar. Ancak hem diğer yerli markaların hem de ithal şarapların menüde bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Viktor Levi Şarap Evi

Viktor Levi Şarap Evi

Hazzo Pulo

Meşrutiyet Caddesi, No:75, Tepebaşı, Beyoğlu

150 yıllık oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Hazzo Pulo, şarap müdavimlerinin bir diğer gözdesi. Mürefte’de kendi ürettikleri şarapların tadına mutlaka bakmalısınız. Kendi şaraplarının dışında, 60’tan fazla yerli ve ithal şarap da menülerinde yer alıyor. Yemek menüsünde ise ızgara balık çeşitleri, tava yemekleri ve sıcak mezeler öne çıkıyor. Hazzo Pulo, mimarisi ve dekorasyonu ile de beğeni topluyor. Özellikle romantik bir ortam arayışı içindeyseniz, Hazzo Pulo tam olarak size göre bir yer.

Hazzo Pulo

Hazzo Pulo

Misket Şarap Evi

Mektep Sokak, No:7, Beşiktaş

Beşiktaş Çarşı’nın ara sokaklarından birinde yer alan, beş katlı bir mekan olan Misket Şarap Evi ile ilgili olarak herkes bir konuda hemfikir: Burası adeta kendi eviniz gibi! Elbette bunda mekanın dekorasyonunun da büyük etkisi var. Oda oda ayrılmış farklı bölümlerden oluşan Misket, özellikle kalabalık gruplar için biçilmiş kaftan. Ev yapımı şarapları mutlaka tadına bakılması gerekenlerden. Sonbaharla birlikte aklımıza düşen sıcak şaraplar da bu mekanın en beğenilenlerinden. Mekanın ilgi çeken bir diğer özelliği, şarabın toprak kaplarda servis ediliyor olması. Yemek menüsü ise biraz sade. Eğer canınız şarabın yanında bir şeyler yemek isterse, mekanın farklı atıştırmalıklarının tadına bakabilirsiniz.

Misket Şarap Evi

Misket Şarap Evi

Corvus Wine & Bite

Şair Nedim Caddesi, No:5, Beşiktaş

Bozcaada’nın ünlü Corvus şaraplarının İstanbul’daki adresi olan Corvus Wine & Bite, hem leziz Corvus şaraplarının tadına bakabileceğiniz, hem de mini mini tapas’ların keyfini çıkarabileceğiniz oldukça  hoş bir mekan. Ana yemekler ise tam da olması gerektiği gibi Kuzey Ege esintileri taşıyor ve Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a getirilen tazecik yöresel malzemelerden yapılıyor. Mekanda servis edilen şaraplar ise sadece Corvus etiketi taşıyor.

 

Corvus Wine & Bite

Corvus Wine & Bite

The Agency Wine Bar

İş Kuleleri Kule 3, Levent Mahallesi, Meltem Sokak, No: 8, Levent

Levent’teki İş Kuleleri’nin içinde yer alan The Agency için daha çok Wine & Dine konseptli bir şarap mekanı desek yeridir. Şık dekorasyonu, hafif pahalı menüsü ile daha çok resmi yemeklerin uğrak mekanı olarak ün yapmış durumda. Ancak hafta içi her akşam saat 6 ile 8 arasında happy hour düzenlediklerini ve çeşitli ürünlere indirim yaptıklarını da belirtelim. Agency’nin şarap menüsünde yerli ve ithal birçok şarap mevcut. Yemek menüsü ise farklı tatlara açık olanlar için bulunmaz bir nimet! Belki de gitmeden önce incelemenizde fayda var.

The Agency Wine Bar

The Agency Wine Bar