Sokaktan Gelen Gurme Lezzetler

Sokak lezzetlerine yaptıkları gurme dokunuşlarla damaklara şölen yaşatan mekanlar…

Türkiye ve dünyadan sokak yemeklerini farklı, hızlı, temiz ve lezzetli bir şekilde sunan mekanlar yükselişte. Bu da yeni nesil sokak lezzetlerini sunan bu mekanların sayısının gün be gün artmasına neden oluyor.

Eğer siz de bu lezzetlerin takipçisiyseniz gurme sokak yemeklerini bir de sizin için derlediğimiz bu yeni mekanlarda deneyin!

Poutine – Moda

‘Poutine’ uzaklardan, taa Kanada’dan gelen bir lezzet. Aslında poutine patates kızartması, peynir ve özel bir sosla hazırlanıyor. Ancak Moda’daki bu mekan, poutine’i her ay mevsime değişen bir menüyle, farklı ülkelerin mutfaklarıyla birleştirerek sunuyor. “Burası diyet yapmak için kötü bir yer” sloganıyla hizmet veren Poutine Moda’da ciğerli, levrekli, falafelli ve vegan gibi çok farklı çeşitleri deneyebilirsiniz.

Muutto – Moda

Le Cordon Bleu çıkışlı şef Umut Karakuş’un mekanı Muutto müşterilerine hem sokak lezzetlerini hem de nefis mezelerini sunuyor. Menüsündeki ana yemekler dürüm ağırlıklı ve bunlar kokoreç, söğüş veya falafel gibi seçeneklerle hazırlanıyor. Hem dürümleri hem de mezeleri şefin özel tarifleriyle yapılan Muutto’da daha önce yediklerinize benzemeyen şeyleri tadacağınızı garanti edebiliriz.

Bronco by İsmet Saz – Vadi İstanbul

Vadi İstanbul’da açılan Bronco’nun lezzetleri şef İsmet Saz’ın imzasını taşıyor. Menüsü burger ve taco ağırlıklı olan Bronco, Meksikalı lezzet guacamole sosunu da kusursuz bir biçimde hazırlıyor. Yine bir Meksika lezzeti olan tacolar ise kokoreç, falafel ve brisket gibi farklı mutfakların yemekleriyle birleşiyor.

Zuko – Maslak

Maslak plazalarının kalbinde öğle yemeklerine ve iş çıkışlarına lezzet katan Zuko’nun menüsünde ister dürümde, ister tombik pidede isterseniz de tabakta alabileceğiniz kokoreç, köfte, ciğer ve antrikot gibi et lezzetleri bulunuyor. Dilerseniz trüf soslu patates kızartması ve falafel de tercih edebilirsiniz. Şef Didem Şenol’un hazırladığı bu nefis yemekler arasında başlangıç olarak işkembe çorbası ile erişteli tavuk çorbası da yer alıyor.

The Grungy – Teşvikiye ve Şaşkınbakkal

Menüsü yalnızca hamburgerden oluşsa da The Grungy’de keçi peynirli ya da  brie peynirli ve ballı burger gibi ilginç çeşitleri tadabilirsiniz. Burgerlerin eşlikçisi çıtır çıtır patates kızartmaları da tuz ve sirkeli ya da trüf ve parmesanlı gibi farklı alternatiflerle hazırlanıyor. Londra’da da bir şubesi bulunan The Grungy’nin etleri her gün özel olarak kasaplarından temin ediliyor; ekmekler ise her sabah kendi fırınlarında pişiriliyor.


Önerilen yazılar