Son Hızla Geçmişten Geleceğe

Aston Martin ve Girard-Perregaux gibi iki köklü markanın iş birliği bizi bu yıl ayrıcalıklı saat modelleriyle tanıştıracak.

Motorsporlarının temelinde hız ile zaman kavramları yatıyor. Yüz yılı aşkın bir süredir zamana karşı yapılan bu yarışlar sporseverleri cezbediyor. Diğer yandan saat üreticileri de zamanı en doğru şekilde ölçmek için çabalıyorlar. Bu iki alanın bu önemli kesişimi, otomobil markaları ile saat markalarının ortak projelere imza atmasına öncülük etmeye devam ediyor.

Daha geçtiğimiz haftalarda Tag Heuer ile Porsche’nin uzun vadeli bir ortaklığa girdiğini duyurmuşken bu kez benzer bir iş birliğine giren üst düzey İngiliz otomobillerinin üreticisi Aston Martin ile İsviçreli lüks saat markası Girard-Perregaux oldu.

Bu iki markanın bir önemli ortak yönü var, o da markaların her ikisinin de doğuştan tutkulu vizyoner isimler tarafından kurulmuş olması. Girard-Perregaux 2021’de kuruluşunun 230. yıldönümünü kutlarken Aston Martin ise 60 yılı aşkın bir sürenin ardından ilk defa fabrika takımı ile Formula 1 yarışlarına katılmaya hazırlanıyor. Bu iki önemli tarihin birleşimi de bu iş birliğini daha anlamlı kılıyor.

Hem Aston Martin hem de Girard-Perregaux, ürettikleri eşsiz tasarımlarıyla koleksiyonerleri peşinde koşturan modelleriyle biliniyor. Aston Martin’in 1956 DBR1 yarış otomobili, güncel modellerde bile rastlanan tasarım izleriyle bir efsaneye dönüşmüşken; Girard-Perregaux ise önceden sadece fonksiyonel bir parça olup gözlerden uzakta kalan “üçlü köprü”yü 1867’de ilk kez kadranda görünür kılmasıyla markanın günümüzde bile rastlanan en ünlü tasarım özelliğini ortaya çıkarmıştı.

Ancak Aston Martin ile Girard-Perregaux iş birliği geçmişe odaklanmak yerine, miraslarına bir saygı duruşunda bulunarak modern ve yenilikçi tasarımlara doğru tam gaz ilerleyecek. Bu yıl piyasaya sürülecek olan ortak markalı, sınırlı sayıda üretilecek saatler büyük ihtimalle spor saat kategorisinde olacak. Yeni iş birliğinden gelen ilk fotoğraflarda, saat üreticisinin Laureato serisini görmemiz de bu tahmini güçlendiriyor.

Ayrıca Girard-Perragaux’nun logoları da Bahreyn’de başlayacak yeni F1 sezonunda, Aston Martin Cognizant Formula One™️ ekibinin araçlarını süsleyecek.


Önerilen yazılar