Sonbaharda Yenilenin

Hayatınızda istediğiniz değişiklikleri yapmak için yeni yılı beklemeyin!

Genellikle yeni kararlar ve hedefler yıl sonlarında belirlenir. Ancak yeni bir mevsime giriş de bunun için harika bir fırsat olabilir. Özellikle de daha kendi içimize döndüğümüz sonbaharlar, yeni başlangıçlar yapmak, ne istediğimizin farkına varmak için idealdir. Kendinize koyduğunuz hedeflere ulaşmanıza yardım edecek bazı pratiklerle hayatınıza yeni yönler kazandırabilir, yeni yılı beklemeden istediğiniz değişiklikleri mümkün kılabilirsiniz.

Güne Bu Basit Görevle Başlayın

Güne iyi başlamak, iyi devam etmenin en önemli adımıdır. Bunun için kendinize her sabah, ilk iş uygulayacağınız bir görev verin: yatağınızı toplamak. Bu kulağa çok basit gibi gelebilir, ancak hem feng shui felsefesinin kurallarından biridir hem de basit de olsa bu görevi tamamlamak günün ilk başarı duygusunu hissettirir. Yatağınızı toplayarak karmaşıklıktan bir düzen yaratmanın enerjisi bütün güne yayılacak!

Yeni Bir Farkındalık Metodu Öğrenin

Daha önce farkındalık üzerine çalışmış olmanız ya da yeni başlamanız fark etmeksizin, yeni bir yöntem öğrenmek yeni bir mevsimde hayatınıza yeni bir dokunuş getirecek. Üstelik mindfulness pratiklerini öğrenmek meditasyona göre daha az zaman alır ve uygulayabileceğiniz çok fazla teknik bulunur. Örneğin 4-7-8 nefes egzersizi iyi bir başlangıç noktasıdır. Dört saniye boyunca burnunuzdan nefes alın, nefesinizi 7 saniye tutun ve ardından ağzınızdan 8 saniye boyunca nefes verin. Bu tarz nefes egzersizlerini, kendinizi stresli, üzgün, sinirli hissettiğinizde veya uykusuzluk çektiğinizde uygulayabilirsiniz.

Zamanınız Kısıtlıysa Bile Egzersiz Yapın

Eğer sonbahar hedeflerinizden biri de düzenli bir spor rutini edinmek ise seveceğiniz egzersizi bulmak için farklı antrenmanlar deneyin. Yaptığınız antrenman size keyif verdiğinde onu erteleme ihtimaliniz de azalacak. Ancak bazı günler gerçekten de vaktiniz kısıtlı olabilir, böyle günlerde de hareketten vazgeçmeyin. İnternette yalnızca beş dakika süren antrenmanlar bile bulmanız mümkün. Bunlardan birini seçin ve kısa süreliğine de olsa vücudunuzu hareket ettirin.

Yoga ile Hedeflerinizi Sağlamlaştırın

Yoga yapmak yalnızca fiziksel gelişim sağlamaz, aynı zamanda zihninizi de geliştirir ve böylece kendinize koyduğunuz hedeflere daha fazla bağlı kalabilirsiniz. Yoga akışınıza başlamadan önce bu hedeflerinizi yazıya dökün. Seviyenize göre seçeceğiniz akış sırasında, dengenize ve dayanıklılığınıza odaklanırken yazdığınız bu hedeflere de odaklanın. Yoga pozlarını uygularken hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizi gözünüzde canlandırın. Bu şekilde zihninizi o hedefleri gerçekleştirmek üzere eğitmiş olacaksınız.

Sabahları Beş Dakikanızı Meditasyona Ayırın

Sadece beş dakikalık bir meditasyon bile hayatınızda büyük değişimler yaratabilir. Bunun için önce gözlerinizi kapatın ve ellerinizi kalbinizin üzerine yerleştirin. Nefesinizi tam bu noktada toplayın, hayatınızdaki sevginin size verdiği gücü kendinize hatırlatın. Bu gücün kalbinizden ellerinize ve ardından ellerinizden tekrar kalbinize doğru aktığını hissedin. Derin bir nefes alın ve hayatınızda olduğu için minnet hissettiklerinizi düşünün. Son kez derin bir nefes alın ve gözlerinizi açın, kendinizi nasıl hissettiğinizi fark edin.


Önerilen yazılar