MAKALE

Sonbaharın Tadını Mutlulukla Çıkarın

Sonbaharın Tadını Mutlulukla Çıkarın

Güneş ışınlarından daha az faydalanabildiğimiz bu dönemde ruh halinizi iyileştirmek için neler yapabilirsiniz?

Sonbaharın son ayına girdiğimiz bu günlerde güneşli günleri yavaş yavaş geride bırakıyoruz; artık hava daha kapalı, daha soğuk ve kışa daha yakın. Yılın bu döneminde hayattan eskisi kadar keyif alamadığınızı, hatta kaygı ve hüzün gibi duyguları deneyimlediğinizi hissediyor olabilirsiniz. Aslında bu, güneş ışınlarının azalmasıyla birlikte değişen hormonların etkisi; yani psikolojik bir nedenden çok fizyolojik bir sebepten kaynaklanan bir durum. ‘Sonbahar depresyonu’ olarak da bilinen bu duygu durumu, sonbaharın eğitim döneminin başlangıcı sayılması ve buna bağlı olarak sorumlulukların artması, tatil sürecinden çıkılması gibi değişiklerle daha da yoğun olarak yaşanabiliyor.

Ancak alacağınız bazı önlemlerle bu durumun gelişmesini önleyebilirsiniz.

Kendinizi daha iyi hissetmek için her gün açık havada 30-45 dakikalık yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Fırsatınız varsa yürüyüşü doğada yapmanız daha ideal ancak, nerede olursanız olun, yürüyüş sırasında vücudun salgıladığı serotonin ve dopamin gibi kimyasalların düzeyleri değişecek, bu da ruh halinize olumlu etki edecek.

Ayrıca sosyalleşmek de ruh halini anında yükselten bir aktivite. Kendinizi mutsuz hissediyorsanız sevdiklerinizle bu durum hakkında konuşmak size mutlaka iyi gelecek. Kendinizi izole etmeden, mümkün olduğunda sosyalleştiğinizde mevsim geçişini çok daha iyi bir ruh haliyle atlatmanız mümkün. Hazır şehrin kültürel hayatı da giderek canlanırken bu fırsatları değerlendirmenin tam zamanı!

Kendimizi mutsuz ya da üzgün hissettiğimizde olumsuz yeme davranışları ile karşı karşıya kalabiliriz. Gerekirse bir yeme günlüğü tutarak, gün içinde ne yediğinizi takip edip kendinize düzenli ve sağlıklı bir beslenme rutini oluşturabilirsiniz. Düşük bir mod uyku düzenini de bozabilir. Bunun önüne geçmek için uykunuzu kaliteli hale getirmeniz gerekiyor. Uyumadan önce meditatif egzersizler yapın, bedeninizi gevşetmeye çalışın ve düzenli uyumaya çalışın. Ortalama 7-8 saat uyumak hem zihinsel hem de bedensel olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Özellikle sabahları uyandığınızda oluşturacağınız rutinler de günün geri kalanında kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar. Güne başlarken esneme hareketleri, yoga gibi bedensel aktivitelerin yanı sıra meditasyon, nefes egzersizi gibi zihinsel olarak rahatlama egzersizleri yapmanızda fayda var. Boş vakitlerinizde düşüncelerinizle başbaşa kalmak yerine kitap okumak, günlük yazmak ve bulmaca çözmek gibi zihinsel aktiviteler yapabilir, böylece ruh halinizi olumlu bir şekilde değiştirebilirsiniz.


Önerilen yazılar