MAKALE

Stil Sahibi Olmanın Yeni Yolu: Gardırop Detoksu

Stil Sahibi Olmanın Yeni Yolu: Gardırop Detoksu

Marka ve Stil Danışmanı Burçak Ilıman, gardırop detoksuna sağlıklı bir başlangıç için kişisel stil analizinizi iyi yapmanız gerektiğini söylüyor.

Amerika’da 80’lerden bu yana yapılan gardırop detoksuyla hem bütçeden hem de zamandan tasarruf etmek mümkün. Gardırop detoksu ile hem dolaplardaki gereksiz eşyalar eleniyor, hem de mevcut ürünleri görerek temel parçalarla daha fazla kombin yapmak mümkün olabiliyor. Akıllı gardıroplar sayesinde temel parçalar ile trend parçaların ayrımı yapılırken, bir gardırobun sıkıcı olması veya abartılı görünmesi de engellenmiş oluyor. Bu sayede kadınların en büyük sorunu ‘giyecek hiçbir şeyim yok ‘ duygusu da ortadan kalkıyor. Marka ve Stil Danışmanı Burçak Ilıman, gardırop detoksu yapılırken ve akıllı gardırop oluştururken dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı.

Gardırop detoksu ile kıyafetler nasıl sınıflandırılır?

Gardırop detoksuna sağlıklı bir başlangıç için kişisel stil analizinizi iyi yapmak gerekiyor. İlk olarak vücut tipine, şekline, ölçüsüne uygun olmayan kıyafetleri dolaptan çıkartarak işe başlamak gerekiyor. Ve kendimize bazı sorular sorarak eşyalarımızı ayırıyoruz. Son 6 ay içinde bu parçayı hiç giydim mi? Giydiysem hala seviyor muyum? Bana gerçekten yakışıyor  mu? Manevi bir değeri var mı? İkinci olarak kıyafetlerinizin düğmesi kopmuş, fermuarı bozulmuş, ağı yırtılmış veya lekelenmiş olabilir. Bu parçaları dolabınızdan ayırarak hemen terziye ve kuru temizlemeye yollamalısınız. Kalan kıyafetleri de renk uyumu içerisinde gardırobunuza yerleştirmeli, en çok kullandığınız kıyafetleri daha yakınlara, kullanım azlığına göre geriye doğru asmalısınız. Askılarınızın hepsini aynı renk kullanmanız gardırobunuz da bir uyum sağlayacaktır. Ayakkabılarınızı ve aksesuarlarınızı şeffaf kutulara yerleştirerek saklarsanız, daha rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

gardropdetoksu_03

Akıllı gardırop nasıl oluşturulur?

Akıllı gardırop oluştururken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. İlk olarak gardırobumuzda temel parçaların yanı sıra trend parçalara da yer vermeliyiz. Sadece temel parçalardan oluşan bir dolap fazla sıkıcı olurken, trend parçaların yoğunlukta olduğu bir dolap fazla abartılı olabilir. Her alt için 3 üst ideal olanıdır. Bu üstler sayesinde bir pantolonla 3 farklı stil yakalayabilirsiniz. Tabii ki kombinleri tamamlayacak ayakkabılar ve aksesuarlar unutulmamalıdır. Akıllı gardırobun olmazsa olmazı siyah klasik elbise, beyaz gömlek ve siyah pantolondur. Siyah elbisenizi vücut yapınıza uygun seçtiyseniz, sizi daha uzun ve daha zayıf gösterecektir.

gardropdetoksu_07

Akıllı Gardırop

Hem yeni yıl modasını takip edip, hem de gereksiz alışverişin önüne geçilerek gardırop detoksu nasıl yapılır?

Yeni yıl geldi ya da yeni bir sezon başladı. Tabii ki yeni trendleri takip ederek alışveriş yapmak istiyoruz. Acaba gardırobumuzda yeniler için yer var mı? O zaman detoks zamanı☺ Aslında gardırop detoksu, 1980’lerden bu yana Amerika’da yapılan bir uygulama. Orada gardırop-chek-up’ı deniyor. İlk aşama atılacak ve verilecek kıyafetlerin ayıklanması ile başlanmalı. Sonra geri kalan kıyafetleri renk ve mevsimlere göre ayrırarak , uygun kombinler yaratılmalı. Hiçbir zaman modası geçmeyen ve ‘yatırım’gardırobumuzun en önemli parçalarından olan Kaşmir kazak, trençkot ve blazer ceketlerimizi her zaman en önlerde tutuyoruz. Gereksiz alışverişin önüne geçmenin en önemli noktası, tabii ki vücudumuzu iyi tanımaktan ve yatırım gardırobu parçalarımızı belirlemekten geçiyor.

gardropdetoksu_05

Kadınlar gardıroplarını bütçeye uygun nasıl yenileyebilir?

İnternet, paylaşım ekonomisi alanında olduğu kadar kullanmadığımız eşyalarımızın değerlendirilmesi konusunda da önemli bir potansiyele sahip. Kadınlar gardırop detoksu yaptıklarında bunu uygun ModaCruz ve Letgo gibi sitelerde satışa sunarak nakite çevirebilir ve diğer kişilerin sattığı temiz, uygun kıyafetleri satın alarak kendi gardıroplarını yenileyebilirler.

gardropdetoksu_06

2017 kışında gardıroplarda olmazsa olmazlar nelerdir?

2017 kış modasıyla birlikte dolabımızda mutlaka olması gereken parçalar, her dönemin pantolonu olan İspanyol paça pantolonlar, salaşlığı yansıtan bol kazaklar ve paltolar, vatkalı ve düşük omuzlu trikolar, vintage kıyafetler, deri ve kadife parçalar ve tabii ki şapkalar bu sezonun olmazsa olmazları arasında yer alıyor. 2017 kış renk trendlerinden de bahsetmek gerekirse, kış renk trendleri hem canlı renklerden hoşlananları hem de minimal tonları sevenleri memnun edeceğe benziyor. Haki ve zeytin yeşili, bronz kırmızı, sıcak boz kahverengi, baharatlı hardal, mavinin her tonu, turuncu ve mercan renkleri gibi iddialı renklerin yerini aldığını söyleyebilirim. Siyah rengin de bol bol kullanılacağı bir sezon olacak.

gardropdetoksu_04


Önerilen yazılar