Stiliniz Kimliğinizdir

Coco Chanel’in de dediği gibi modanın geçici stilin kalıcı olduğuna inananlardansanız, genç yaşına rağmen yaptığı tasarımlarla farkını ortaya koyan Süleyman Tezcan’ın sözlerine kulak verin.

Moda kelimesinin kökeni aslında facio olan Latince’den gelir. Fransızca’ya önceleri fazon , Orta Çağ’da façon ; İngilizce’ye ise fashion olarak geçmiş. Türkçe’de ise yapmak, şekil vermek anlamında kullanılır. Kimileri ise moda teriminin mod adı verilen istatistik kuramından geldiğini iddia eder. Moda akımları genel olarak dünyaca ünlü moda evlerinin yeni kreasyonlarıyla, modanın başkenti olan şehirlerde belirlenebildiği gibi, bazen de ekonomik faktörlerin etkisiyle kendiliğinden ortaya çıkar. Yine de nerede yaşarsak yaşayalım, moda geçer stil kalır. Coco Chanel, Marilyn Monroe ve Yves Saint Laurent de benimle aynı fikirde.

Kişi kendine yakışanı en uygun biçimde giyinmeli, kendi tarzını en hoş biçimde yansıtmalıdır. Stil kişinin kendisini, ruhunu, vücudunu ve kusurlarını tanımasıyla başlar. Bu nedenle modanın sizi yönlendirmesine izin vermeyin, siz modayı yönlendirin. Stil hızla değişen modaya uyum sağlamak değil, sadece sizi anlatan parçaların gardırobunuza girmeyi başarmasıdır. Stil sahibi olmak için kendinize karşı dürüst olmalısınız. Seçtiğiniz kıyafettten giydiğiniz ayakkabıya kadar, kullandığınız parfümden aksesuara hatta saç kesiminize kadar her şey, tarzınızı yansıtır. Moda olan her kıyafeti sorgulamadan giyerseniz, stil sahibi değil moda takipçisi olursunuz. Bu nedenle dış görünümünüzle nasıl bir mesaj verdiğinizi sorgulayın. İstediğiniz doğru mesajı verebiliyor musunuz? İnanın, ilk intibalar çok önemli. Sırf bu yüzden günümüzde hem sosyal alanda hem profesyonel alanda pek çok kişi ve kurum, kendi tarzını yansıtabilmek için stil danışmanlarından hizmet alıyor. Sinema filmlerindeki, dizilerdeki oyuncular da özellikle karakter oluşumu sırasında stil danışmanlarıyla birlikte çalışıyorlar. Oyuncunun saçı, makyajı, kıyafetleri stilistler tarafından belirleniyor.

Moda ve stil demişken, genç yaşına rağmen aldığı eğitimlerle, layık görüldüğü pek çok ödülle, yaptığı tasarımlarla farkını ortaya koyan; modaya yeni bir bakış açısı getiren ve Nişantaşı’nda showroom’u bulunan Süleyman Tezcan ın kapısını çaldım ve moda üzerine keyifli bir ropörtaj yaptım.

Kate Moss

Kate Moss

Kate Moss

Kate Moss

Kate Moss

Kate Moss

Stil mi moda mı? İlhamınızı nereden alıyorsunuz?

Aslında ikisi de bir bütün. Modayı kendi stilinize yansıtabilirsiniz. Ben koleksiyonlarımı hazırlarken bilmediğim mekanları gezmeyi, keşfetmeyi çok severim. En küçük ayrıntılardan bile modeller çıkarabilmek mümkün. Bu, tamaman bakmakla görmek arasındaki fark gibi. Yurtdışına çıkmayı çok fazla sevmiyorum, Türkiye tarihi dokunuşlarıyla ile tüm dünyayı etkileyen ve büyüleyen bir ülke. Özetleyecek olursak, kendi tarzım ile etnik motifleri günümüze uyarlayarak modernize etmeyi çok seviyorum.

Bu sezonun dikkat çeken trendleri neler?

Bu sezon volan detaylar ve kadife ön planda. Dantel, metal aksesuarlar, püsküller, suni kürkler, ipek gömlekler kullanılmaya devam ediyor.

Son zamanlarda çoğu dizi oyuncusunda sizin tasarımlarınızı görüyoruz. Onlarla nasıl çalışıyorsunuz?

Evet, Türkiye de reyting rekorları kıran pek çok dizinin başrol oyuncularıyla çalışıyorum. Tasarımlarımın yakışmayacağını düşündüğüm projeyi başından kabul etmiyorum. Benim tasarımlarımı giyen kişinin sosyal ve ekonomik durumu çok önemli. Ayrıca karakterin yaşadığı mekanı ve tüm kişisel bilgilerini en başında inceleyerek, buna uygun kıyafetler tasarlıyorum. Bu da başarılı olmama sebep oluyor.

Sonuç olarak iisterseniz 70 lerden giyinin isterseniz yeni çıkan trendlerden, unutmayın stiliniz kimliğinizdir.

nurcankaracam2017subat_02

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn

Twiggy

Twiggy

Lady Gaga

Lady Gaga

Yazı: Nurcan Karaçam


Önerilen yazılar