Sürreel Amerikan Rüyası

Calvin Klein’ın 2018 sonbahar kış sezonu reklamlarında, gerçekle hayal Amerika’nın çorak arazilerinde birbirine karışıyor.

Başka bir gezegendenmiş gibi görünen uçsuz bucaksız çorak araziler, geleneksel örgülerle metalik giysileri bir arada gördüğümüz koleksiyondan parçalar ve algılarla oynayan kamera açıları Calvin Klein’ın dikkat çekici reklam kapmanyasında bir araya geldi. CK’in baş tasarımcısı Raf Simmons’un gerçek ve hayali, eski ile modern dünyayı birbirine karıştırdığı bu özel fotoğraf serisinin kamera arkasında Willy Vanderperre vardı.

2018 sonbahar kış koleksiyonunu Amerika’nın tanıdık manzaralarının önüne yerleştirerek çarpıcı bir kontrast yaratan CK, Simmons’un deyişiyle, Amerika’nın keşfinden, 60’ların Uzay Yarışı dönemine ve bilişim çağı olan 20. yüzyıla uzanan önemli dönüm noktalarına parmak bastı. Simmons, 205W39NYC koleksiyonunun reklam fotoğraflarının konseptini “Demokrasi kavramının altı çiziliyor ve kültürel hiyerarşi yok sayılıyor: Bu karışım, giysiler ve referanslarındaki sınırları kaldırarak onlara kendi hikayelerini anlattırıyor ve bambaşka bir Amerikan rüyasının keşfedilmesini sağlıyor,” şeklinde dile getirdi.

Utah’ın ıssız, kupkuru arazilerinde, farklı bir perspektifle çekilen fotoğraflar bakan kişinin zihninde hem nostaljik hem de fütüristik lezzetlerin bir harmanını bırakıyor. Doğal fonların önündeki modellerin dev boyutlardaymış hissini verdiği fotoğraflar, kıyamet sonrası bir dünyadan sahnelermiş gibi görünseler de masmavi gökyüzü ile umut duygusunu da taşıyorlar aynı zamanda.

Calvin Klein’ın patlamış mısırla doldurulmuş bir podyumda sergilediği defilesinde de izlediğimiz örgü kapşonlar, eksantrik formlu güneş gözlükleri, çizgi film karakteri Coyote desenli kazaklar, Mylar’dan üretilmiş parlak elbiseler ve itfaiyecilerinkine benzeyen üniforma ceketler, fotoğraflarda sergilenmeye çalışılan bu duygu karmaşasını çok iyi dengeleyerek markanın moda fotoğraflarında yeni ufuklara uzanmasını sağlıyor.


Önerilen yazılar