Sushi’nin En Kişisel Hali

Biyolojik verilerinizden yola çıkılarak tamamen vücudunuzun ihtiyacına göre hazırlanacak 3D baskı sushi’ler gelecekte nasıl besleneceğimizin ipuçlarını veriyor.

Geleceğin yemek trendlerinden biri kişiselleştirilmiş gıdalar olacak. Japon tasarımcılar bu trendi geleneksel sushi lezzetine uyarlayarak geçmişle geleceği birleştirdi. Projenin sahibi olan Open Meals adlı konsept tasarım stüdyosu, yiyecek kavramına aykırı bakış açılarıyla yaklaşan tasarımlarıyla biliniyor. Sushi Singularity adlı bu ilginç proje 2020’de Tokyo’da açılması planlanan restoranda hayata geçecek.

Sushi Singularity’de yemek yemeye karar verirseniz rezervasyonunuzu en az iki hafta önceden yapmanız gerekiyor. Çünkü tamamen size özel olarak kişiselleştirilmiş sushi’leriniz hazırlanmadan önce ilk adım restoranın size verdiği özel kiti kullanarak vücudunuzdan çeşitli biyolojik örnekler göndermek oluyor. Ardından bu örnekler, Opean Meals’ın işbirliği yaptığı sağlık teknolojisi firması tarafından analiz ediliyor ve her ziyaretçiye özel bir sağlık kimlik kartı oluşturuluyor. Son olarak bu veriler özel bir makineye yükleniyor ve makine vücudunuzda eksik olan besin maddelerini içeren tamamen size özel sushi’ler hazırlıyor. Open Meals bu besin maddelerini sushi’lere 14 ayrı tüpünde farklı besin maddeleri bulunduran özel bir yemek üretim makinesiyle ekleyecek.

Kulağa bilim kurgu filmi gibi gelse de günümüzün 3D baskı gibi teknolojileri ile Sushi Singularity’nin gerçeğe dönüşmesi hiç imkansız değil. Open Meals gelecekle ilgili tahminini “Gelecekte gıdaların aşırı kişiselleştirilmesi giderek yaygınlaşacak. İnsanların DNA ve diğer verilerini içeren test sonuçları onların kişisel sağlık kimlik kartlarına dönüşecek,” şeklinde yapıyor.

Teknoloji ilerledikçe geleceğin gıda tasarımları üzerinde çalışan uzmanların sayısı da artıyor. Sushi Singularity şimdilik bir ilk olsa da benzer projelerle daha sık karşılaşacağımız kesin.


Önerilen yazılar