MAKALE

SUV Yeniden Tanımlanıyor: Peugeot 3008

SUV Yeniden Tanımlanıyor: Peugeot 3008

Brandlife yazarlarından Önder Canözer, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da tanıtımı gerçekleştirilen Peugeot‘nun tepeden tırnağa yenilenen 3008 modelini, İtalya‘da yakından inceledi.

İtalya nın Bologna kentinde, Marconi Havalimanı ndan başlayan yolculuğumuz boyunca markayı SUV sınıfında temsil eden 3008’i gerek otoban şartlarında, gerekse de Toscana’nın doğal güzelliklerle süslü virajlı yollarında kullandım. İki günlük yolculuğumuzun ilk gününde Türkiye’de de satışa sunulan 1.6 litrelik THP 165 HP benzinli versiyonu, ikinci gün ise yurtdışında satılan 2.0 litrelik 180 HP güç üreten BlueHDi dizel versiyonu denedim.

Tasarım

Markanın yeni tasarım çizgisini başarıyla yansıtan Peugeot 3008; 4008 ve 5008 modelleriyle benzer çizgileri paylaşıyor. 19” aluminyum alaşımlı jantları, krom detayları ve LED ışıkları ile öne çıkan araçta, yanlarda arkaya doğru hafifçe eğilen tavanla birlikte geriye doğru yükselen omuz çizgisi, güçlü görünümün yanı sıra sportif bir etki de yaratıyor. Arkada ise Peugeot tarafından aslan pençesi olarak adlandırılan, üç çizgiden oluşan 3D LED stoplar etkileyici bir görünüm oluşturuyor. Segmentinde sadece Peugeot 3008’de sunulan Black Diamond parlak siyah tavan ise aracın premium tasarımını tamamlıyor.

Peugeot 3008

Peugeot 3008

Peugeot 3008

Peugeot 3008

 

İç Mekan

Dış tasarımdaki şık çizgiler, iç mekanda da kendisini gösteriyor. Markanın geçtiğimiz aylarda tanıttığı yeni kokpit tasarımı i-Cockpit in başarılı bir uygulamasını bu araçta da görmemiz mümkün. GT-Line’da sunulan i-Cockpit Amplify ise Peugeot i-Cockpit deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Orta konsolda bulunan düğmeyle aktif hale gelen i-Cockpit Amplify, ekranın ambiyans ışığının parlaklığını ve rengini değiştirmeye, ses sisteminin ekolayzırı ve ses ayarlarına, beş farklı programa sahip masajlı koltuklara, üç farklı koku arasında tercih yapabileceğiniz kokulu havalandırma ızgaralarına kumanda edebilmenizi sağlıyor. Kokular uluslararası üne sahip parfümerler Scentys ve Antoine Lie ile birlikte geliştirilmiş.

Sürücü ve beraberindeki yolculara iki farklı sürüş teması sunuluyor. Dinamik bir sürüş tarzını beraberinde getiren “Boost” ve sakin sürüşler için “Relax” olmak üzere iki faklı tema söz konusu. Her iki tema da kişisel ayarlara olanak tanıyor. Burada beğendiğim belki de en önemli özellik, müzik sistemine ve koltuğun masaj ayarına kadar birçok farklı sistemi kendinize göre ayarlayarak, bu ayarları profil olarak kaydedebilmek oldu.

Koltuklar ise ergonomik ve vücudu saran tasarımları sayesinde uzun yolculuklarda bile konforlu yolculuklar sunuyor. Açılabilir panoramik cam tavan, araç içinde aydınlık ve ferah bir ortamın oluşmasına katkı sağlıyor.

Peugeot 3008

Peugeot 3008

Peugeot 3008

Peugeot 3008

Peugeot 3008

Peugeot 3008

 

İlk Sürüş

Peugeot 3008 de anahtarsız çalıştırma sistemi sayesinde tek bir düğme yardımıyla aracı çalıştırabiliyorsunuz. Yükseklik ve derinlik ayarlı koltuk ile yine yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon sayesinde ideal sürüş pozisyonunu elde etmek çok kolay. Geniş ön ve yan camlar ile büyük tasarlanan dikiz aynaları dışında, bir de yüksek sürüş pozisyonu sayesinde oldukça iyi bir görüş alanına sahip oluyorsunuz. 1.6 THP 165 HP motorun tepkileri oldukça başarılı. Alt devirlerden itibaren gücü hissedebildiğiniz bu motor, sürücüyü ara hızlanmalarda da üzmüyor. Aracı daha performanslı kullanmak isterseniz, vites kolunun ve elektronik park freninin arkasındaki Sport düğmesine basarak, daha fazla performansın keyfine varabilirsiniz.

Aracın gaz tepkileri ve motorun şanzımanla uyumu bence çok iyi. Özellikle bu tür yüksek araçların genel problemi olan esneme bu araçta yok ve Toscana’nın en zorlu virajlarında bile araç spor bir otomobil gibi yola yapışıyor ve gövde yanlara doğru yatmayıp sabit kalabiliyor. Bu da sürücü ve yolculara güven veriyor.

Peugeot 3008

Peugeot 3008

Peugeot 3008

Peugeot 3008

 

Sonuç

Peugeot’nun C-SUV sınıfındaki temsilcisi 3008, geniş iç hacmi, zengin donanım özellikleri ve özellikle de konfor ve yol tutuş dengesi açısından oldukça iyi belirlenmiş süspansiyon ayarlarıyla bence son dönemdeki en başarılı SUV araçlardan birisi olmuş.

Yazı: Önder Canözer

Peugeot 3008

Peugeot 3008

Peugeot 3008

Peugeot 3008


Önerilen yazılar